İstanbul Lokmacı

» TEKNOLOJİ » İstanbul Lokmacı

Un, maya, şeker ve tuzla hazırlanan hamur kızartılmasıyla ortaya konulan İzmir lokma, coğrafi işaret sahibi bir Türk tatlısıdır.  Lokma, şerbetli tatlılar arasında fazlasıyla üne sahip bir Türk lezzetidir. Lokma kelimesi, ağız, yudum ve bir parça yemek anlamına gelir. Osmanlı saray mutfağına dayanan lezzet, halk arasında yayılmasıyla birlikte tüm herkesçe bilinen bir tatlı haline gelmiştir. Halk arasında […]

Un, maya, şeker ve tuzla hazırlanan hamur kızartılmasıyla ortaya konulan İzmir lokma, coğrafi işaret sahibi bir Türk tatlısıdır.  Lokma, şerbetli tatlılar arasında fazlasıyla üne sahip bir Türk lezzetidir. Lokma kelimesi, ağız, yudum ve bir parça yemek anlamına gelir. Osmanlı saray mutfağına dayanan lezzet, halk arasında yayılmasıyla birlikte tüm herkesçe bilinen bir tatlı haline gelmiştir. Halk arasında yapımı yaygınlaşmasıyla birlikte, ününü tüm ülkeye yaymıştır.

İstanbul lokmacı, ortaya çıkardığı tüm tatlarda kişisel beğenileri yakalamayı başarmış ve ağızlarda hoş bir tat bırakan lezzet, ortaya koymuştur. Kullanılan malzemelerin kalitesine gösterilen hassasiyet, daha prestijli ürünler meydana getirmek adına son derece mühimdir.

Lokma Neden Sevilir? 

Yumuşak dokusu ve damaklarda bıraktığı tat nedeniyle vazgeçilemeyen bir lezzet olan lokma, ülkemizde yüksek bir popülariteye sahiptir. Ünü tüm coğrafyaya yayılmış olan bu lezzet, kişilere ait özel günlerde ve kutsal zaman dilimlerinde yaygın bir şekilde dağıtılır ve yoğun rağbet görür. Şeker, un ve yağın eşsiz kıvamıyla oluşturulan lezzet, ağızlarda bıraktığı tatla herkesi kendine hayran bırakır.

Lokma döktürmek, önemli bir adeti yerine getirmek adına son derece gerekli görülen bir ritüeldir. Lokma dağıtımı, kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar ve hissettirdiği paylaşma duygusuyla insanlara bambaşka bir duygu yaşatır. Paylaşmanın müthiş hazzı, tüm yüreklerde aynı şekilde yankılanır. Hoş ve keyifli anların yakalanması somutlaştırılır.