2018 Kış Olimpiyatlarına Start Verildi

» SPOR » 2018 Kış Olimpiyatlarına Start Verildi

Tarihin en soğuk kış olimpiyatı olması beklenen oyunların açılış töreninde Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da bulunacak. Törende ısının eksi 25 derece olarak hissedilmesi bekleniyor. 35 bin kişi kapasiteli PyeongChang Olimpiyat Stadı’nda gerçekleştirilecek ve üç saat sürecek törenle startı verilecek oyunlar, 25 Şubat Pazar gününe kadar devam edecek. 1988 yılında Yaz Olimpiyat Oyunları’na […]

Tarihin en soğuk kış olimpiyatı olması beklenen oyunların açılış töreninde Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da bulunacak.
Törende ısının eksi 25 derece olarak hissedilmesi bekleniyor.

35 bin kişi kapasiteli PyeongChang Olimpiyat Stadı’nda gerçekleştirilecek ve üç saat sürecek törenle startı verilecek oyunlar, 25 Şubat Pazar gününe kadar devam edecek.

1988 yılında Yaz Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapan Güney Kore, daha önce başarısızlıkla sonuçlanan iki adaylığın ardından Fransa’nın Annecy ve Almanya’nın Münih kentlerini geride bırakarak tarihinde ilk kez kış oyunlarını düzenleme hakkını elde etti.

Oyunların yapılacağı PyeongChang, Güney Kore’nin başkenti Seul’e 130, Güney Kore ile Kuzey Kore arasında askerden arındırılmış bölgeye ise 96 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

”OLİMPİYATLARA 4 BİN KİŞİLİK KÖY”

15 disiplinde 102 madalya mücadelesinin yapılacağı oyunlarda, 3 bin 894 sporcu ve yetkili olimpiyat köyünde konaklayacak

Olimpik ve paralimpik oyunlarda toplam 22 bin 400 gönüllü görev yapacak. Dünya genelinde 91 bin kişinin gönüllü olmak için başvurduğu, kabul edilenlerin yüzde 14’ünün okyanus aşırı ülkelerden geldiği bildirildi.

Oyunlar sırasında yaklaşık 3 bin personel de Gangneung’da yapılan ikinci bir köyde kalacak.

Olimpiyatların madalyaları ise Güney Koreli Lee Suk-woo tarafından tasarlandı.

Oyunların maskotu olarak tanıtılan beyaz kaplanın adı ise “Soohorang”. Maskotun adı, Kore dilinde korumak anlamına gelen “sooho” kelimesiyle, kaplan anlamındaki “Ho-rang-i” kelimelerinden türetildi.

”İKİ DEVLET ARASINDA KÖPRÜ OLDU”

Oyunlar, iki yıldır diplomatik ilişkisi bulunmayan Güney Kore ile Kuzey Kore arasında da köprü kurulmasını sağladı.

Açılış törenine “Birleşik Kore” bayrağı altında katılacak Kuzey ve Güney Koreli sporcular, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) onay vermesinin ardından oyunlarda Birleşik Kore Kadın Buz Hokeyi Takımı ile mücadele ederek bir ilki gerçekleştirecek.

”TARİHİN EN SOĞUK OLİMPİYATLARI OLABİLİR”

Açılış töreni provasında rüzgar nedeniyle hissedilen sıcaklık -23 dereceye kadar düştü. Soğuktan yeteri kadar kar yağmadığı için pistler suni kar makinalarıyla hazır hale
getirildi.

PyeongChang 2018, tarihin en soğuk olimpiyatları olacak gibi görünüyor. Hava sıcaklığı gündüz -5 derece dolayında seyretse de, rüzgar nedeniyle hissedilen sıcaklık -20’ye kadar düşebiliyor.

Hatta açılış töreni provasında hissedilen sıcaklık -23 olunca yetkililer provaya katılanları soğuğa karşı çok sıkı önlem almaları için uyardı. Tören sırasında havanın -25 derece olarak hissedilmesi bekleniyor.

Bugüne kadar en soğuk olimpiyatlar Lillehammer’da gerçekleşmiş ve 1994’teki oyunlarda -11 derece görülmüştü.

Aşırı soğuk nedeniyle bölgede kar sıkıntısı da yaşanıyor. Yetkililer bu sıkıntıyı suni kar makinalarıyla aşmayı planladı. Yongpyong Alp Disiplini Merkezi’nde 3 pompalama istasyonuna bağlı toplam 250 suni kar tabancasıyla pistler karla kaplandı.