Yunanistan Bir Vilayetimiz Kadar Ülke

» SİYASET » Yunanistan Bir Vilayetimiz Kadar Ülke

Başbakan Binali Yıldırım Üniversiteye erişim konusunda birinci sırada olduklarını belirterek ikinci sırada Yunanistan var Espirili bir şekilde konuya yaklaşan Başbakan Binali Yıldırım ”Yunanistan’ı saymayın bir vilayetimiz kadar yer” dedi. ”RAHAT DURDUĞU SÜRECE DİYECEĞİMİZ BİR ŞEY YOK” Başbakan Binali Yıldırım Ege’de başlayan gerileme değinerek Yunanistan’a göndermede bulundu.Yıldırım ”Rahat durduğu sürece diyeceğimiz bir şey yok” dedi. İşte […]

Başbakan Binali Yıldırım Üniversiteye erişim konusunda birinci sırada olduklarını belirterek ikinci sırada Yunanistan var Espirili bir şekilde konuya yaklaşan Başbakan Binali Yıldırım ”Yunanistan’ı saymayın bir vilayetimiz kadar yer” dedi.

”RAHAT DURDUĞU SÜRECE DİYECEĞİMİZ BİR ŞEY YOK”

Başbakan Binali Yıldırım Ege’de başlayan gerileme değinerek Yunanistan’a göndermede bulundu.Yıldırım ”Rahat durduğu sürece diyeceğimiz bir şey yok” dedi.

İşte Başbakan Binali Yıldırım’ın Konuşmalarından Kesitler;

“Bizim üniversitelerimizin öğrenci kapasitesine göre, en az kontenjanımızın yüzde 5’i kadar yabancı öğrenci almamız ladım. Kaba bir hesapla 375 bin öğrenci. Tıp, diş, eczacılık, hukuk dışında ünveristelerde yabancı kısıtlaması yok diyor YÖK Başkanı. Tabii önemli olan bunu tanıatmamız lazım. Daha çok öğrencinin Türkiye’ye gelmesini sağlamamız lazım. İlköğretimde okullaşma oranı yüzde 100 oldu. Orta öğretimde yüzde 83, yüksek öğretimde yüzde 43 seviyesine ulaşmışız.

Üniversitelerimizdeki kız öğrencilerin sayısı erkeklerden fazla. Demek ki erkeklerin biraz daha gayret etmesi lazım. Kızlarda başarı daha yüksek. Öğretmen sayısı 1 milyonu aştı, asker sayımızın neredeyse 1,5 katı. Sınıflarda öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 36’dan 24’e düştü. 280 bin civarında yeni derslik açtık, kapasitemizi yükselttik. 2019-2020 eğitim-öğretim yılından itibaren tekli eğitime geçeceğiz. Bu büyük bir gelişmedir.

2022’de 76 üniversitemiz vardı, bugün 186 üniversite var. Yakında 10 tane üniversite daha geliyor. Dünyada üniversiteye erişimde ikinci sıradayız. Bu son 15 yılda oldu. YÖK Başkanı’nın yalancısıyım birinci Yunanistan. İkinci Türkiye. Yunanistan’ı saymayın. Bir vilayetimiz kadar ülke. İstanbul’dan biraz daha küçük. Neyse komşumuz yine de idare edeceğiz. Rahat durduğu sürece diyeceğimiz bir şey yok.”