Erken Seçimde Bir Çok İlk Yaşanacak

» SİYASET » Erken Seçimde Bir Çok İlk Yaşanacak

ERKEN SEÇİMDE BİR ÇOK İLK YAŞANACAK Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin erken seçim için görüşmesinin ardından alınan kararla 24 Haziran Pazar 2018’de Türkiye erken seçim için sandık başına gidecek.Erken seçim için ilk önce Meclis’ten erken seçim kararı çıkacak ve daha sonra YSK seçim takvimini açıklayacak. PARTİLER İTTİFAK YAPARAK SEÇİME GİDEBİLECEK 24 […]

ERKEN SEÇİMDE BİR ÇOK İLK YAŞANACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin erken seçim için görüşmesinin ardından alınan kararla 24 Haziran Pazar 2018’de Türkiye erken seçim için sandık başına gidecek.Erken seçim için ilk önce Meclis’ten erken seçim kararı çıkacak ve daha sonra YSK seçim takvimini açıklayacak.

PARTİLER İTTİFAK YAPARAK SEÇİME GİDEBİLECEK

24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak erken seçimde bir çok ilk yaşanacak.Bunlardan en önemlisi ise partilerin ittifak yaparak seçime girmesi ve Seçmen hem parti için hemde aynı anda Cumhurbaşkanı seçimi için oy kullanabilecek.

HAFTA SONU GENEL KURUL GÜNDEMİNE GELECEK

Başbakan Binali Yıldırım’ın imzaladığı, erken seçim teklifi, Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Teklif, Cuma günü Anayasa Komisyonu’nda ele alınacak. Hafta sonu ise Genel Kurul gündemine gelecek.

YSK’NIN SEÇİM TAKVİMİNİ AÇIKLAMASI BEKLENİYOR

Genel Kurul’da, erken seçim kararının çıkması için, oylamaya katılan milletvekillerinin yarısından bir fazlasının oyu gerekiyor. Ardından da Yüksek Seçim Kurulu seçim takvimini açıklayacak.

SEÇMEN TÜRKİYE’NİN 13.CUMHURBAŞKANINI SEÇECEK

24 Haziran’da seçmen hem milletvekilliği hem de cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanacak. Ilk turda cumhurbaşkanı adaylarından hiç biri yüzde 50 artı 1 oy alamazsa, 8 Temmuz Pazar günü ikinci tur oylama yapılacak. Bu oylamaya ilk turda en çok oy alan iki aday katılabilecek. En yüksek oyu alan isim Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı seçilecek.

Türkiye 16 Nisan referandumunun ardından ikinci kez olağanüstü hal uygulaması altında sandık başına gidecek. Bu seçimde ilk kez partiler yasal olarak ittifak yapabilecek. AK Parti ve MHP seçime “Cumhur İttifakı” adı altında girecek.

Siyasi partiler seçim takvimi açıklanmasından itibaren 7 gün içinde ‘ittifak protokolleri’ni yüksek seçim kuruluna iletecekler.

24 Haziran’a kadar cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin uyum yasalarının Meclis’ten geçirilmesi gerekiyor.

Anayasadaki seçimlere bir yıl kala seçim mevzuatında yapılacak değişiklikler uygulanmaz ibaresi, 16 Nisan referandumunda değiştirilmişti. Yapılan düzenleme seçime bir yıl kala yapılan değişikliklerin ilk genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde uygulanmasına imkan veriyor.