Şifalı Bitkiler Ve Yararları

» SAĞLIK » Şifalı Bitkiler Ve Yararları

Zor ve sancılı zamanlarda birçok kişi doktorun yolunu tutmaktansa şifalı bitkiler denemeyi tercih ediyor. Bunun sebepleri arasında ilaçların kimyasal yapısından tutunda şifalı bitkilerin ilaçlar gibi bir sorunun çözümüne değilde birçok soruna çözüm olması etkileri yer alıyor. Ama şifalı bitkilerin üzerinde prospektüsü olmadığı için neye yaradığını bulmak çözümden uzun sürebiliyor. İşte biz de tam bundan dolayı […]

Zor ve sancılı zamanlarda birçok kişi doktorun yolunu tutmaktansa şifalı bitkiler denemeyi tercih ediyor. Bunun sebepleri arasında ilaçların kimyasal yapısından tutunda şifalı bitkilerin ilaçlar gibi bir sorunun çözümüne değilde birçok soruna çözüm olması etkileri yer alıyor. Ama şifalı bitkilerin üzerinde prospektüsü olmadığı için neye yaradığını bulmak çözümden uzun sürebiliyor. İşte biz de tam bundan dolayı sizin için şifalı bitkiler ve yararları başlığı altında bir kaçını derledik.

İYİLEŞTİRİCİ ADAÇAYI

Adaçayı’nın yararları saymakla bitmiyor. Gazdan dolayı şişkinlik yaşadığınızda bir bardak Adaçayı sorununuza deva oluyor. Yaz sıcaklarında terlememek ne mümkün ama Adaçayı tüketerek terlemenizi minimum seviyeye indirgeyebilirsiniz. Ayrıca diş eti iltihaplarında, saç bakımında ya da menopoz sancılarında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

ENFES IHLAMUR

Kış günlerinin gribiyle boğuşurken size arka çıkabilecek bir bitkidir. Öksürük, yüksek ateş, balgam, boğaz ağrısıyla da düşmandır. Ayrıca kabızlığa karşı etkili, gergin anlarda rahatlatıcı bir özelliğe sahip.

SAKİNLEŞTİRİCİ PAPATYA

Bu bitki tam anlamıyla sakinleştirici ve rahatlatıcı bir özelliğe sahip. Ayrıca ağrılara karşı birebir. Papatya suyu ile ağızda gargara yaparsanız boğaz ağrılarına iyi gelir. Bir de saç rengini açmak isteyip kimyasallardan çekinenlerin sorununa çözümdür kendisi. Papatyayı kaynatıp suyu ile saçınızı yıkarsanız saç renginiz de açılma göreceksiniz.

KİLO VERDİRİCİ KETEN TOHUMU

Keten tohumunun yağı da kendisi de oldukça faydalıdır. Sindirim sıkıntısı çekenler için birebir çözümdür. Kabızlık yaşıyorsanız bu da gayet etkilidir. Ayrıca balık tüketmeyi sevmeyen çocuklarınızın omega3, omega6 ve omega9 almasını bu şekilde sağlayabilirsiniz. Kronik öksürükte ilaçlar kadar etkilidir. En önemlisi ise kilo vermek isteyenler salatalarının içine 1 kaşık kadar ekleyebilir ve ya yemeklerden önce 1 kaşık tüketebilirsiniz. Kilo vermenize yardımcı olacaktır.

KARGA OTU

Çoğunuzun belki de ilk kez duyduğu bir bitki ama faydaları birçok bitkiye oranla fazladır. Karga otu iltihap önleyici olması ile bilinir. Halk arasında Adi Karga olarak da geçer. Açık yaranın hızlı tedavi olmasında etkilidir. Kanın hızlı dinmesine yardımcı olur. Altın sarısı çiçekleriyle öne çıkar.