Kış Mevsimi İçin Cilt Bakımı

» SAĞLIK » Kış Mevsimi İçin Cilt Bakımı

Kış dönemlerinde cilt ve özellikle açıkta kalan deri noktalarını etkileyen ve güzellik ile ilgili sıkıntılar doğuran faktörler bulunur. Soğuk ve kuru hava, klima ya da kaloriferlerin aşırı sıcak ile ters etkileri, yünlü kıyafetler sebebiyle oluşan elektriksel gerilim ve soğuklar gereği daha az kirlenildiği düşüncesiyle seyrek duş almak, ciltte olumsuz etkiler oluşturur. ABD dermatoloji uzmanlarından, kış […]

Kış dönemlerinde cilt ve özellikle açıkta kalan deri noktalarını etkileyen ve güzellik ile ilgili sıkıntılar doğuran faktörler bulunur. Soğuk ve kuru hava, klima ya da kaloriferlerin aşırı sıcak ile ters etkileri, yünlü kıyafetler sebebiyle oluşan elektriksel gerilim ve soğuklar gereği daha az kirlenildiği düşüncesiyle seyrek duş almak, ciltte olumsuz etkiler oluşturur. ABD dermatoloji uzmanlarından, kış dönemleri için cilt güzellik ve bakımına yardımcı basit formüller üretilmiştir.

Temizlik ve Derin Peeling

Tüm vücut ve yüz, kuruma karşıtı sabun ve jeller ile temizlenmeli, glikolik, retinoik ve salisilik asit içeren ürünler ile derin peeling yapılmalıdır. Bu sayede cildin üst tabakasındaki ölü kısımdan kurtularak, temizlik ve canlılık sağlanır.

El, Ayak, Tırnak ve Saç

Cildin soğuk ile temasının en fazla olduğu alanlar olarak eller ve ayaklar, saç ve saç dipler ile tırnaklar, doğru kış bakımı ile canlılıklarının devamlılığı sağlanabilir. Bu bölgelerdeki cilt sorunları daha ileri evrelerde yüz ve tüm vücutta farklı sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Eller için lanolin ve vazelin vazgeçilmez güzellik sırrıdır.

Ayakları için oldukça endişeli olan kimseler, daha çok sıcaklık alabilmek için kalın yünlü çorap ve ayakkabılar tercih eder. Terleme bu noktada en önemli sorun olabilir. Nemli ortamlar, özellikle mantar oluşumlarının en sevdiği alanlardır. Antioksidan özellikli pudra, sprey ve köpükler, kış aylarında ayaklarınız için gerekli en iyi bakımı sağlayacaktır.

Saçlar için sürekli kullanılan ürünlerin yanında, yıpranma karşıtı krem ve onarıcı özelliği olan şampuanlar tercih edilmelidir. Ve ciddi soğuklarda mutlaka baş bölgesi mutlaka bere ve uygun şapkalar ile korunmalıdır. Tırnakların soğuklarda daha kırılgan bir hal alması ekstra bakım gerektirebilir. Seçilen el kremlerinin tırnak besleyici özelliklerine dikkat edilmelidir.