Kırmızı Etin Zararları Ve Yararları

» SAĞLIK » Kırmızı Etin Zararları Ve Yararları

Kırmızı Etin Zararları Var Mı? Kırmızı veya beyaz et tüketimi insanlık tarihinin çok eski zamanlarından beri vardır. Günlük yaşantımızda eti fazlaca tüketiriz. Bu yüzden yararlarını ve zararlarını bilmemiz yararlı olacaktır. Kırmızı etin sağlık açısından yararları olduğu kadar zararları da vardır. Kırmızı etin insan için yararları vardır fakat her şeyde olduğu gibi kırmızı etinde fazlasını yemek […]

Kırmızı Etin Zararları Var Mı?

Kırmızı veya beyaz et tüketimi insanlık tarihinin çok eski zamanlarından beri vardır. Günlük yaşantımızda eti fazlaca tüketiriz. Bu yüzden yararlarını ve zararlarını bilmemiz yararlı olacaktır. Kırmızı etin sağlık açısından yararları olduğu kadar zararları da vardır. Kırmızı etin insan için yararları vardır fakat her şeyde olduğu gibi kırmızı etinde fazlasını yemek zararlıdır.

Kırmızı Etin Yararları

Kırmızı et, çinko ve demir bakımından çok zengin besinlerdir. İçinde bolca protein vardır. İçinde bol miktarda protein bulunduğu için gelişme çağında olan çocukların tüketmesi gereken bir besin türüdür. Kırmızı et içerisinde bulunan demir kansızlığa iyi gelmektedir. Ayrıca kırmızı etin insanlarda zekayı geliştirdiği kanıtlanmıştır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği de söylenmektedir. Kırmızı etin vücudumuzdaki kemiklere de çok faydası vardır. Kemikleri güçlendirir. Hafızayı güçlendirir. Kırmızı et güçlü bir besindir. Ve güçlü bir besin olmasından dolayı kolon kanserinden de korur.

Kırmızı Etin Zararları

Deneyler etin zararlarını büyük ölçüde kanıtlamıştır. Kırmızı et aşırı tüketildiğinde, ilk olarak bu günlerin yaygın hastalığı olarak bilinen yüksek kolesterol hastalığı ortaya çıkabilir. Kolesterol hastalığı ise kalp ve damar hastalıklarını oluşturabilir. İkinci olarak çok fazla kırmızı et yendiğinde vücuda çok fazla protein girdiğinden böbreği yorar. Bu yüzden etleri yağlarından ayıklamak ve çiğ kalmamasını sağlayarak iyice pişirmek önemlidir. Bir diğer zararı ise besin zehirlenmesidir.

Zehirlenme olmaması için, etin sağlıklı olması, güvenilir yerden alınması önemlidir. Fazla tüketim sonucunca meydana gelen bir diğer zararı ise fazla kilolardır. Kırmızı etin için yağ oranı yüksektir. Yağ oranı yüksek olduğu için aşırı tüketim sonucunda kilo almaya yol açar. Aslında sindirim sisteminde ortaya çıkan sorunların çoğunluğu et tüketiminden ve etin hazımsızlık probleminden kaynaklanmaktadır. Ve hazımsızlık apandis iltihabı, verem, kanser riskini arttırmaktadır.