Kekiğin sağlık açısından faydaları

» SAĞLIK » Kekiğin sağlık açısından faydaları

Kekik, birçok geniş bir alanda sağlığa hizmet etmektedir. Kolesterolden,cilt sağlığına, yüksek tansiyondan, saç sağlığına ve akciğer sağlığından, kalp sağlığına kadar çok geniş bir alanda sağlığı korur. Kekiğin faydaları ile bireyler daha iyi ve sağlıklı şekilde korunmasının yanında yemekler için de güzel bir baharat olarak kullanılır. Kekiğin sağlık açısından faydaları Cilt sağlığını korur: Cilt tahribatı, kırsal […]

Kekik, birçok geniş bir alanda sağlığa hizmet etmektedir. Kolesterolden,cilt sağlığına, yüksek tansiyondan, saç sağlığına ve akciğer sağlığından, kalp sağlığına kadar çok geniş bir alanda sağlığı korur. Kekiğin faydaları ile bireyler daha iyi ve sağlıklı şekilde korunmasının yanında yemekler için de güzel bir baharat olarak kullanılır.

Kekiğin sağlık açısından faydaları

Cilt sağlığını korur: Cilt tahribatı, kırsal ve şehir yerlerinde en çok yaşanan sorunların başında gelmektedir. Kekik yardımı ile yapılan bitkisel ilaçlarla ayrıca yemeklerde kullanımı ile beraber içecek olarak tüketilmesi, cilt hastalıklarını önleyebilir. Kekik, aynı zamanda sivilce gibi cilt sorunlarını da tedavi edebilir. Ayrıca sivrisinek ve benzeri böceklerin sokmalarına karşı cilt hastalıkları için kekik etkili olmaktadır.

Bronşite faydalı gelir: Genel olarak solunum yolu sistemi için çok yararlıdır. Soğuk algınlığı, balgam, ateş, öksürük gibi problemleri ortadan kaldırabilir. Bunun beraber bronşite iyi gelir ve bronşları rahatlatıcı özelliği mevcuttur. Bu özelliğinden dolayı solunum ve astım yolu sorunları yaşayan kişiler de kullanabilirler.

Saç sağlığını korur: Diğer otlarla kullanıldığı zaman saç sağlığı için mükemmel katkılar sağlayabilmektedir. Kekik, saçların yeniden çıkmasına yardımcı olduğu gibi, saçların dökülmesine karşı da engelleyici özelliği mevcuttur.

Kalp-damar sağlığı için kekik: Kekik etkili bir antioksidan özelliği taşımaktadır. Anti-enflamatuar etkileri ile beraber, farklı türde kalp hastalığına yol açan kronik enflamasyon gibi hastalıkların engellenmesinde kullanılmaktadır.

Alzheimer hastalığına karşı faydalıdır: Kekik genel olarak beyin hücrelerinin sağlığının korunmasında ve beyinin görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi yardımcı olmaktadır. Bunun dışında kalan özellikle yaşlılığa bağlı, ortaya çıkan beyin sorunları ve hafıza zayıflıklarına yakalanma riskini azaltmasında yardımcı olmaktadır.

Enerji verir: Kekiğin diğer bir faydası yorgunluğu azaltması, stresi alır, kas ağrılarını giderir ve belirli bir rahatlama sağlamaktadır. Kaybedilen enerjinin yeniden yerine gelmesini sağlamaktadır. Zihinsel yorgunlukları da gidermesinde yardımcı olmaktadır.