Ispanak Tam Bir Vitamin Deposu

» SAĞLIK » Ispanak Tam Bir Vitamin Deposu

Ispanağın Faydaları Ispanağın içinde çok fazla vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu sebep ile ıspanak alternatif tıp gibi kullanılan besin ögelerinden birisidir. Birden fazla hastalığa iyi gelen ıspanak hastalıkların tedavisinde kullanılır. Saymakla bitirilemeyecek olan ıspanağın faydaları şunlardır: 1- Kilo Vermede Etkilidir: Kalorisi ve yağ oranı düşük olduğu için ıspanak yemek kilo aldırmadığı gibi vermeye de yardımcı […]

Ispanağın Faydaları

Ispanağın içinde çok fazla vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu sebep ile ıspanak alternatif tıp gibi kullanılan besin ögelerinden birisidir. Birden fazla hastalığa iyi gelen ıspanak hastalıkların tedavisinde kullanılır. Saymakla bitirilemeyecek olan ıspanağın faydaları şunlardır:

1- Kilo Vermede Etkilidir: Kalorisi ve yağ oranı düşük olduğu için ıspanak yemek kilo aldırmadığı gibi vermeye de yardımcı olur. Lif bakımından da zengin yiyecektir. Ispanakta bulunan bu lifler sindirim sisteminin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ayrıca kabızlık sorununu çözmede yardımcıdır. Ispanaktaki bu diyet lifleri kan şekerinin düşük olması sorununa da çaredir.

2- Anti Kanser Yapılıdır: Ispanak, antikanser özelliği ile bilinen flavonoidler bakımından zengin besin kaynağıdır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar ortaya koymuştur ki ıspanak; prostat, mide ve cilt kanserine sebep hücreleri ortadan kaldırmaya yardım eder.

3- Göz Sağlığını Korumaktadır: Ispanakta yer alan antioksidanlar, katarakta ve yaşlılık ile kendini belli eden makula dejenerasyonunda etkilidir. Ispanak görmeye faydalı olan A vitamini ve sağlıklı mukus zarlarını içinde barındırmaktadır.

4- Kemik Sağlığını Korumaktadır: Ispanak, kemik sağlığı korunmasında oldukça önemlidir. K vitamini açısından oldukça zengindir.

5- Hipertansiyon Düşürmektedir: Hipertansiyon; inme, böbrek ve kalp hastalıklarının oluşmasına sebep olmaktadır. Düzenli ıspanak tüketimi, sinirlerin gevşemesine yardımcı olduğu gibi hipertansiyon seviyesini de sağlıklı tutar.

6- Beyin Sağlığını Korumaktadır: Yaşlılıkla beraber vücut direncinin düşmesi pek çok hastalığa kapı aralamaktadır. Bunların en yaygınları arasında beyin ve zihin ile ilgili olanlarıdır. Düzenli ıspanak tüketimi beyni ve zihni devamlı olarak zinde ve aktif tutar. Ispanağın içerisinde; folat, K ve C vitaminleri bulunmaktadır.

7- Sivilce Tedavi Edicidir: Ispanak biraz su ile karıştırılıp; sivilce olan cilde masaj yaparak uygulanması ve belirli bir süre bunu devam ettirmek sivilcelerinizi tedavi edecektir. Bunu her yaptığınızda 20 dakika kadar bir süre uygulamalısınız. Yapmış olduğunuz uygulama kir, iltihap ve yağdan cildi arındıracaktır.