Çocukların Boyunu Uzatan Yiyecekler

» SAĞLIK » Çocukların Boyunu Uzatan Yiyecekler

Çocuk gelişimi açısından evebeynler tarafından sıklıkla takip altına alınması gereken bir süreç olan, ”boy uzaması” pek fazla değişkenden etkilenmektedir. Beslenme, çocukların sıhhatli bir biçimde vücut gelişme evresini tamamlayabilmeleri yönünden ve boylarının uzamasının sağlanabilmesi için önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle anne-babaların evlatların boylarının uzaması için yedikleri ve içtiklerine gereken özen göstermesi; tamamen sıhhatli, […]

Çocuk gelişimi açısından evebeynler tarafından sıklıkla takip altına alınması gereken bir süreç olan, ”boy uzaması” pek fazla değişkenden etkilenmektedir. Beslenme, çocukların sıhhatli bir biçimde vücut gelişme evresini tamamlayabilmeleri yönünden ve boylarının uzamasının sağlanabilmesi için önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle anne-babaların evlatların boylarının uzaması için yedikleri ve içtiklerine gereken özen göstermesi; tamamen sıhhatli, kaliteli ve naturel gıdalar tercih etmesi gereklidir. Doğru bir beslenme ile vücutlarının gelişim için ihtiyaç duyduğu protein, vitamin, mineral, kalsiyum gibi maddeleri almasını sağlayarak; kemik ve kas gelişiminin de ciddi ölçüde desteklenmesiyle beraber boylarının da doğru orantılı olarak uzamasını sağlamaktadır.

Her ne kadar çocuklarda boy uzaması kalıtsal faktörlere bağlı olarak farklılıklar arz edebilse de, beslenme biçimi de çocuğunuzun gelişim sürecinde direkt olarak bir tesiri bulunup, minimum kalıtsal faktör kadar mühim bir etmendir. Peki, yetkililer tarafından da boy uzamasında beslenmenin ehemmiyetinin her defasında dile getirildiği çocuklar amacıyla boy uzatan yiyecekler nelerdir? İşte, kolay ve süratli bir şekilde elinizin altında bulundurabileceğiniz en verimli boy uzatan besinler…

Tereyağı

Çocuklarınızın beslenmesi açısından margarin yerine tereyağı kullanılmalıdır. Çünkü tereyağı içerisinde yüksek oranda protein, A,K ve E vitamini, mineral barındırmakla beraber yoğun biçimde büyümeyi ve gelişmeyi desteklemeye yardımcı olmaktadır.

Tereyağı

Tavuk ve Kırmızı Et

Tavuk, hayvansal besinler içerisinden en varlıklı proteine sahip olmaktadır. İçerdiği yüksek miktardaki protein taşıması sayesinde önemli ölçüde kas ve dokuların gelişimini karşılamaktadır. Bununla beraber kırmızı et de protein yönünden zengin bir gıda olmakla beraber çocuklarda boy uzamasını teşvik etmektedir.

KIRMIZI ET

Süt, Peynir ve Yoğurt

Kalsiyum yönünden incelediğinde ise en zengin gıda grubu hiç kuşkusuz süt ve süt ürünleridir. Yoğun olarak protein içerdikleri için, hem çocuğunuzun boyunun uzamasını teşvik edici özelliği bulunuyor ve hatta probiyotik etkisi sayesinde de çocuğunuzun sindirim düzeneğinin emek vermesi ve düzenlenmesi amacıyla etken rolünü üstlenmektedir.

SÜT

Sebze ve Meyveler

Kemiklerin büyümesi ve gelişmesi, kasların da güçlenmesi yönünden vitamin ve lif maddelerinin yüksek miktarda bulunduğu kayısı, turunçgiller, havuç, kavun, greyfurt, mango, papaya, karpuz, kabak, brokoli, ıspanak, patates, nohut gibi sebze ve meyveler tüketilmesine özen gösterilmelidir. Bu sıraladığımızın sebze ve meyvelerin içerisinde yer alan folik asit ve A vitamini boy uzamasında yaver olmaktadır.

SEBZE

Soya

Bütün sebzeler içerisinde en fazla proteine sahip bir besindir. Soyanın içinde yer alan yüksek oranda protein kemiklerin güçlenip gelişmesinde ve doku kütlesinin yükselmesinde ciddi ölçüde fayda sağlamaktadır. Çocuklarda boy uzaması amacıyla, günlük 50 gramlık soya tüketimi yeterince olmaktadır.

 

SOYA

Kuru İncir

Kuru İncir ise lif yönünden son derece zengin bir besindir Kuru incir içerisinde bulundurduğu yüksek protein sayesinde lüzum hücre yenilenmesine gerekse boy uzamasına yaver olmaktadır.

KURU İNCİR

Yulaf

Yulaf da bolca protein maddesi taşıyan bir besindir. Kasların gelişip güçlenmesini ve miktarını artırmakla beraber boy uzamasını destekleyici özelliği yer almaktadır. Her sabah 60 gram tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

YULAF

Pekmez

Pekmez de Kalsiyum ve fosfor yönünden oldukça varlıklıdır. Enerji vermesiyle bilenen pekmez, çocuk gelişimi yönünden da önem teşkil etmektedir. Aynı zamanda içinde potasyum, magnezyum ve demir maddeleri de yer almaktadır.