Çocuğunuzun Gelişimi İçin Anne Sütü Çok Önemli

» SAĞLIK » Çocuğunuzun Gelişimi İçin Anne Sütü Çok Önemli

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir? Anne çocuk arasındaki en güçlü bağ emzirmeyle sağlanır. Anne sütü, başka bir besinle yeri doldurulamayan mucizevi bir besin kaynağıdır. Bebek, anne sütünden ihtiyacı olan bütün besin değerlerini alır. Anne sütünde vitamin, mineral, karbonhidrat, protein ve yağ bulunur. Aynı zamanda emzirme anne sağlığı içinde önemlidir. Anne Sütünün Bebeğe Faydaları – Anne sütü […]

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne çocuk arasındaki en güçlü bağ emzirmeyle sağlanır. Anne sütü, başka bir besinle yeri doldurulamayan mucizevi bir besin kaynağıdır. Bebek, anne sütünden ihtiyacı olan bütün besin değerlerini alır. Anne sütünde vitamin, mineral, karbonhidrat, protein ve yağ bulunur. Aynı zamanda emzirme anne sağlığı içinde önemlidir.

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları

– Anne sütü bebeğin ihtiyaçlarına göre üretilir. Bu sebeple her annenin sütü kendi bebeğine özeldir.
– Anne sütü bebekler için sindirimi en kolay besin kaynağıdır. Böylelikle organlarına fazla yük verilmemiş olur.
– Anne sütü bebek için sadece bir besin kaynağı değildir. Adeta yaşayan bir sıvıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, mikroplarla savaşır ve organların sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur.
– Anne sütü alan bebeklerde obezite riski düşüktür.
– Bebeğin ilk aşısı annenin doğumdan sonra ürettiği ilk süttür. Halk arasında ağız sütü diye bilinen kolostrum ilk yarım saat içerisinde bebeğe verilmelidir. Kolostrum bebeğin bağırsağının oluşmasını sağlar. Aynı zamanda bebeği alerji ve enfeksiyonlardan korur.
– Karın ağrısı, kabız ve ishalin oluşmasına engel olur.
– Anne sütü bebekler için sakinleştirici bir etki yaratır. Böylelikle bebekler daha rahat uyur.
– Bebeğin zeka gelişiminde etkili bir rol oynar.
– Halk arasında beşik ölümü diye bilinen ani bebek ölümü riskini en aza indirger.
– Anne sütü bebeğin geleceğinde de önemli bir rol oynar. Düzenli alınan anne sütü bebeği ileri yaşlarında da pek çok hastalığa karşı korur.

Emzirmenin Anneye Faydaları

– Emzirme ile doğum sonrası oluşan kanamalar kısa sürede kesilir ve emzirme rahmin kasılmasını sağlayıp rahmin kısa sürede eski haline dönmesini sağlar.
– Memede fazla süt birikmez bu sayede şişme ve iltihaplanma görülmez. Anne rahat bir loğusalık geçirir.
– Bebeğini emziren annelerde kemik erimesi, meme ve rahim kanseri görülme riski düşüktür.