Balın Faydalarını Duyunca Çok Şaşıracaksınız

» SAĞLIK » Balın Faydalarını Duyunca Çok Şaşıracaksınız

Balin Faydaları Nelerdir 1 – Alerjiye karşı direncinizi arttırır. Bahar aylarının gelmesi, beraberinde birçok alerjik hastalığı da getiriyor. Alerji yaşadığınız mevsime girmeden en az 3 ay önce her gün 1 çay kaşığı bal tüketmeniz, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek bahar aylarını polen rahatsızlığını yaşamadan geçirmenize olanak sağlayacaktır. 2 – Enerji verir. Yüksek karbonhidrat içerir. Glikoz ve früktoz […]

Balin Faydaları Nelerdir

1 – Alerjiye karşı direncinizi arttırır.

Bahar aylarının gelmesi, beraberinde birçok alerjik hastalığı da getiriyor. Alerji yaşadığınız mevsime girmeden en az 3 ay önce her gün 1 çay kaşığı bal tüketmeniz, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek bahar aylarını polen rahatsızlığını yaşamadan geçirmenize olanak sağlayacaktır.

2 – Enerji verir.

Yüksek karbonhidrat içerir. Glikoz ve früktoz kan dolaşımına çabucak karışır, bu da güne dinç başlamanıza olanak tanır. Bir fincan sıcak çaya 1 kaşık bal eklemek kahve tüketimini azaltır. Kahveye oranla daha dinç olmanızı sağlar.

3 – Hafızayı güçlendirir.

Yaş ilerledikçe hafızamız zayıflar ve unutkanlık başlar. Bal hafızayı güçlendirmek için önerilen ve kesin çözüm getiren tüketim ürünlerinden biridir. Her sabah çayınıza ekleyeceğiniz 1 kaşık bal, yaşa bağlı olarak yitirilen hafızayı güçlendirmede bire bir rol oynuyor. İçerdiği bol miktarda antioksidan beyin hücrelerinin gelişimine büyük oranda katkı sağlar.

4 – Öksürüğü keser.

Kış aylarında bolca görülen grip ve soğuk algınlığı öksürüğe sebep olmaktadır. Kullandığınız öksürük kesici şuruplar bağışıklık sistemini alt üst eder. Bunun yerine Bal ve limon kullanarak öksürükten kurtulabilir bunun yanı sıra bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Bal, boğazınızı kaplar ve boğazınızı koruyan sinir uçlarını yapıştırarak sakin kalmasını sağlar. Limon yapıştırma etkisini arttırmak için birebir yardımcı bir sebzedir.

5 – Uyku sorununa yardımcı olur.

Balın tatlılığı, insülin seviyenizin yükselmesine neden olur ve bu da nörotransmitter serotonini serbest bırakır. Daha sonra vücudunuzda uykuya yardımcı olan seratonin kimyasalına dönüştürülür. Bununla birlikte balda bulunan amino asitler triptofan üretimine katkıda bulunurlar. Triptofan beyine geldiğinde, serotonin’e ve nihayetinde melatonine dönüştürülür, böylece daha iyi uyumanıza olur.

Her akşam bir çay kaşığı balı çay ile karıştırarak içtiğinizde sonuçlara çok şaşıracaksınız.