Ayak Ağrıları Kaşınması Ve Tedavileri

» SAĞLIK » Ayak Ağrıları Kaşınması Ve Tedavileri

Hiç şüphesiz insanoğlu her iş yaptığında illaki ayakları üstünde durmaktadır. Ve her insanın ayağında da problemleri olabilir. Gerek kaşıntı olabilmesi gerekse mantar olabilmesi veya düztabanlı olma durumlarına göre değişebilir. Kimi insanların ayakaltı yanıyor ise, derisi kızarıp pul pul dökülüyorsa mantar olabilme durumu söz konusudur. Peki ayak ağrıları kaşınması ve tedavileri nelerdir? Bunlar üzerine bu konuyu […]

Hiç şüphesiz insanoğlu her iş yaptığında illaki ayakları üstünde durmaktadır. Ve her insanın ayağında da problemleri olabilir. Gerek kaşıntı olabilmesi gerekse mantar olabilmesi veya düztabanlı olma durumlarına göre değişebilir. Kimi insanların ayakaltı yanıyor ise, derisi kızarıp pul pul dökülüyorsa mantar olabilme durumu söz konusudur. Peki ayak ağrıları kaşınması ve tedavileri nelerdir? Bunlar üzerine bu konuyu yazıya dökelim.

Ayak ağrıları kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Birden fazla ağrıya sebebiyet veren durumlar şunlardır :

Topuk dikeni: Çok sık karşılaşılan ayak ağrılarından biridir. Belirtileri topuk kemiğinde topuğun diğer kısımlarına baskı uygulayan ve ciltte tahrişe neden olan bu rahatsızlık taban fasyası iltihaplanmasından kaynaklıdır.

Taban siğili: Ayak altında siyah noktalardan oluşan şişlikler ağrı yapabilir. Bu dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü bulaşıcı olmasının yanında ağrı da verir.

Morton Növromu: Sıklıkla üçüncü ve dördüncü ayak parmaklarında başlayan ağrılar ve kramp genellikle ayağı sıkan tarz ayakkabıları giyen kadınlarda oluşan bir rahatsızlıktır. Önemli olan bu ağrıların yanı sıra; nasır, parmak bükülmesi, gut, iltihaplanma, artrit, mantar, nöropati ve şeker hastalığı gibi durumlarda diğer ayak ağrılarıdır.

Ayakta mantar var ise şüphesiz ki ayağı temiz tutmak gerekir. Günde en az 3 defa ılık su ile ayak hijyeni sağlanmalıdır. Ve ayak iyice kurutulmalıdır. Islak kalması halinde ayak koku yapabilir. Ve mantar daha da kötüye gidebilir. Naylon tarzdaki çoraplardan uzak durmak gerekirken yumuşak pamuksu çoraplar tercih edilmelidir. Ayakları mümkün olduğunca da serin tutacak tarz ayakkabılar tercih edilmelidir. Gece uyumadan önce mantar kremi kullanılmalıdır. Nasır söz konusu ise nasır bantları ile tedavi başlanabilir. Morton Növromu söz konusu olduysa geniş ve topuksuz ayakkabılar tercih edilmelidir. Ortopedik tarzda ayakkabı ve terlikler tercih edilmelidir.