A Vitamini Nelerde Bulunur

» SAĞLIK » A Vitamini Nelerde Bulunur

Vücudumuz yaşamsal faaliyetlerini yerine getirebilmek için çeşitli vitaminlere ihtiyaç duymaktadır. Ve her besin, bünyesinde çeşitli vitaminler barındırmaktadır. Peki, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu A vitamini nelerde bulunur? Gözlerimizin retina kısmında yer almakta olan pigmentlerin üretilmesinde kullanılan A vitamini gözümüzün görme kabiliyetini geliştirmemizi sağlar. Karanlığın yoğun olduğu, düşük ışık seviyesinin olduğu ortamlar da etrafımızı iyi derecede görebilmemiz için […]

Vücudumuz yaşamsal faaliyetlerini yerine getirebilmek için çeşitli vitaminlere ihtiyaç duymaktadır. Ve her besin, bünyesinde çeşitli vitaminler barındırmaktadır. Peki, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu A vitamini nelerde bulunur? Gözlerimizin retina kısmında yer almakta olan pigmentlerin üretilmesinde kullanılan A vitamini gözümüzün görme kabiliyetini geliştirmemizi sağlar.

Karanlığın yoğun olduğu, düşük ışık seviyesinin olduğu ortamlar da etrafımızı iyi derecede görebilmemiz için A vitamini ne ihtiyaç duyarız. Gece körlüğünün yanı sıra, göz kuruluğu gibi çeşitli göz problemlerin giderilmesinde A vitamini oldukça etkilidir. Ayrıca A vitamini katarakt gibi göz rahatsızlıklarını en az dereceye indirmektedir.

Görme yetisinin yanı sıra; diş, cilt, deri, kemik ve dokunun korunması açısından A vitamini bizler için gereklidir. Cilt, deri, diş ve kemik oluşumlarını destekleyen A vitamini, hücrelerin bakım, onarım görevlerini de üstlenirken aynı zamanda yeni hücrelerin oluşmasında da etkin rol oynamaktadır.

Enfeksiyonlar ve direnç zayıflığı gibi problemler A vitamini eksikliğinden meydana gelmektedir. Ayrıca A vitamini eksikliğinden meydana gelen diğer durumlar; aşırı derecede cilt kuruluğu, ciltlerde pullanma, kemik ve dişlerde zayıflama şeklinde sıralanabilir. Yeteri düzeyle anne sütü almamış bebekler de A vitamini eksiliği sonucunda bazı rahatsızlık belirtileri de baş gösterebilir.

 A Vitamini Nelerde Bulunur

A vitaminin önemi üzerine bir takım bilgiler edindikten sonra şimdi ise, A vitaminini içeren bitkisel gıdalara bir bakalım. Bünyesinde A vitaminini barındıran bitkisel gıdaları şu şekilde sıralayabiliriz.

– Maydanoz

– Brokoli

– Yeşil Fasulye

– Brüksel Lahanası

– Bezelye

– Karpuz

– Domates

– Pırasa

– Greyfurt

– Kavun

– Kabak

– Kırmızı Biber

– Şalgam

Bünyesinde A vitaminini barındıran bitkisel gıdaların haricinde şu gıdalarda da A vitamini bulunmaktadır.

– Yumurta

– İnek Sütü

– Keçi Sütü

– Somon

– Mercimek