Üniversite Hazırlık Süreci

» karma » Üniversite Hazırlık Süreci

Öğrencilerin en çok araştırma yaptıkları konulardan biri üniversite puanları olduğunu görmekteyiz. Kişiler hangi üniversitenin kaç puan olduğuna ve hangi bölümleri barındırdığını incelemektedirler. Bu incelemelerinin sonucunda benim hedefim diyerek oradan buldukları bölümler karşısında kendilerince hedef oluşturmaktadırlar. Bu hedefler doğrultusunda hayaller kurmaktadırlar ve ders çalışmaya başlamaktadırlar. Hedefledikleri bölümü ne kadar çok istediklerini bilmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde çalışmaya başlasalar bile bir süre […]

Öğrencilerin en çok araştırma yaptıkları konulardan biri üniversite puanları olduğunu görmekteyiz. Kişiler hangi üniversitenin kaç puan olduğuna ve hangi bölümleri barındırdığını incelemektedirler. Bu incelemelerinin sonucunda benim hedefim diyerek oradan buldukları bölümler karşısında kendilerince hedef oluşturmaktadırlar. Bu hedefler doğrultusunda hayaller kurmaktadırlar ve ders çalışmaya başlamaktadırlar. Hedefledikleri bölümü ne kadar çok istediklerini bilmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde çalışmaya başlasalar bile bir süre sonra bıktıklarını fark edeceklerdir. Eğer o bölümü çok istiyorlarsa bölüm puanları için hiç bıkmadan çalışacaklardır. YSK konuları hakkında çok araştırma yaparak kendilerine bir çalışma düzeni oluşturmaktadırlar.

Öğrenciler alacakları puanlar için kaç net gerekir diye düşünmektedirler. Sınava girecek olan öğrenci ne kadar çok bilgi biriktirirse o kadar iyi bir başarı sağlamaktadır. Bu da kişinin başarı sıralaması konusunda iyi bir dereceye sahip olması anlamına gelmektedir. Taban puanları olarak değerlendirilen puanlarda barajı geçmeleri gereklidir. Taban puanlarını geçen belirli sayıda öğrenci okula alınmaktadır. Yani tavan puanı aşamayan öğrenci olmadığı takdirde tavan puanı geçen öğrencilerin kayıtları yapılmaktadır.