Tüp mide (mide küçültme) ameliyatı

» karma » Tüp mide (mide küçültme) ameliyatı

Tüp mide / mide küçültme operasyonları, midenin küçültülmesi ve muz görünümüne kavuşturulmasını ifade eder. Mideyi, ince uzun bir tüpe çevirir. Bununla beraber laparoskopik (kapalı) olarak uygulanmaktadır. Tüp mide ameliyatı nedir? Diğer bir ismi “sleeve gastrectomy” olarak bilinen bu “mide küçültme” (tüp mide) girişimi zamanımızda başta A.B.D. olmak üzere hem merkezimizde ve hem de tüm dünyada […]

Tüp mide / mide küçültme operasyonları, midenin küçültülmesi ve muz görünümüne kavuşturulmasını ifade eder. Mideyi, ince uzun bir tüpe çevirir. Bununla beraber laparoskopik (kapalı) olarak uygulanmaktadır.
Tüp mide ameliyatı nedir?
Diğer bir ismi “sleeve gastrectomy” olarak bilinen bu “mide küçültme” (tüp mide) girişimi zamanımızda başta A.B.D. olmak üzere hem merkezimizde ve hem de tüm dünyada en sık günümüzde en yaygın uygulanan obezite ameliyatlarından biridir. Tüp mide ameliyatı günümüzde, en başarılı olarak uygulanan yöntemlerin başında gelir. Cerrahi olarak uygulanması gereken eksperler için teknik bakımdan oldukça kolaydır ve hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır. Ortalama olarak bir saatte tamamlanan bir cerrahi işlemlerdir. Midenin tıpta “pilor” olarak ifade edilen çıkış kapakçığı muhafaza edilmekte ve sindirim sistemindeki devamlılığın aynen sağlandığı bir yöntem olması da operasyon ardından çeşitli istenmeyen yan etkilerin daha az olmasını sağlar.
Tüp mide / mide küçültme ameliyatının tarihçesi nedir?
Mide küçültme ameliyatı ya da diğer adıyla tüp mide ameliyatı uygulanmaya başlandığı ilk dönemde, dönemlerde daha çok aşırı yani VKİ ’si 50’den yüksek “süper” obezlerde hastaları mide by-pass ’ı veya “duodenal switch “ ameliyatlarına hazırlama aşamasında ara ya da ilk bir girişim olarak uygulanmakta idi. Burada hedeflenmekte olan; daha basit bir yöntem olan “tüp mide” operasyonu ile ilk olarak kilo verdirmek ve daha sonra mide by-pass operasyonlarını daha rahat, risksiz ve kolaylıkla yapmaktı. Bunun sebebi kilo vermeyi sağladığı bilinmekle birlikte, uzun dönemde bu etkisinin mide by-pass’ı ile karşılaştırılamayacak şekilde düşük olacağı tahmin edilmekteydi. Ancak günümüzde tüp mide ameliyatlarının tek başına, obezite tedavisi için yeterli olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sebep ile “mide küçültme” operasyonu geçtiğimiz 10 yıldır ciddi biçimde oldukça popülerdir ve zamanımızda en çok uygulanılan bariatrik yöntem olarak karşımıza çıkar.
Tüp mide operasyonu bunun dışında tip II şeker hastalığını da, hem de kilo kaybı elde edilmeden önce operasyon ardından ilk günlerde ortadan kaldırabilmektedir. Kilo kaybı sebebiyle meydana gelmeyen bu doğrudan etki tam da aydınlatılamamış olan bazı hormonal mekanizmalar üzerinden oluşmaktadır.
Tüp mide ameliyatından sonra tekrar kilo almak mümkün mu?
Tüp mide ameliyatın önemli bir avantajı; uzun zamanlar geçse dahi az bir olasılık da olsa yeniden kilo alınması durumlarında diğer ameliyatların uygulanabilmesidir. Uygulanabilen diğer ameliyatlar arsında; “mide by-pass’ı” veya “duodenal switch” ameliyatlarına rahatlıkla çevrilebilmesidir.
Tüp mide operasyonlarından 5 yıl sonra kişiler fazla kilolarının % 55 – 70 ’ini kaybetmektedir. Bu obezite operasyonu ardından uzun dönemde tekrar kilo alma oranı ise % 20’ler seviyesindedir. Tekrar morbid obez olunması riski ise oldukça düşüktür ve % 3-4’leri aşmamaktadır. Cerrahi ölümcül risk ise % 0.1 oranlarında olmaktadır. Bu yöntem kilo kaybında mide by-pass’ı ya da ona yakın düzeyde etkilidir. Emilim bozukluğu ise mide by-pass’ ı ve özellikle “duodenal switch”‘e oranla çok daha azdır. Bu sebeple de ameliyat ardından sürekli çeşitli ilaç ve mineral desteği de yaygın olarak gerekmemektedir. Bu yöntemle ilgili tam bilinmeyen tek konu çok uzun dönemde midede tekrar büyüme olup olmayacağıdır.
Mide küçültme ameliyatından sonra iz kalır mı?
Tüp mide ameliyatı laparoskopik (kapalı) yöntemle yapılır. Bu yöntemde mide tamamen açılmaz, açılmış olan ufak deliklerden tüm ameliyat tamamlanır. Bu sebeple de ameliyat izi minimum düzeydedir ve hastayı rahatsız etmez. Ameliyat sonrası ağrı da oldukça minimaldir. Bununla beraber estetik sonuç da mükemmeldir. Detaylı bilgi için tıklayınız http://www.drerolvural.com/tup-mide-ameliyati/