Toptancılık Türleri

» karma » Toptancılık Türleri

Perakendecilere ve üreticilere çeşitli hizmetler verebilen toptan şal brokerları farklı isimlere ayrılabilir. Toptancılar üç genel grupta incelenebilir. Bunlar:   Tüccar toptancısı.   Acenteciler ve komisyoncular.   Üreticinin satış şubeleri ve ofisleri. Tüccar toptancıları, acenteleri ve komisyoncuları da bağımsız toptancılar olarak hareket etme hakkına sahiptir.   Tüccar Toptancısı   Bağımsız toptancılardan biri olan tüccar toptancı, satılan […]

Perakendecilere ve üreticilere çeşitli hizmetler verebilen toptan şal brokerları farklı isimlere ayrılabilir. Toptancılar üç genel grupta incelenebilir.

Bunlar:

 

Tüccar toptancısı.

 

Acenteciler ve komisyoncular.

 

Üreticinin satış şubeleri ve ofisleri. Tüccar toptancıları, acenteleri ve komisyoncuları da bağımsız toptancılar olarak hareket etme hakkına sahiptir.

 

Tüccar Toptancısı

 

Bağımsız toptancılardan biri olan tüccar toptancı, satılan ürünlerin mülkiyetini perakendecilere, diğer toptancılara ve kurumsal müşterilere devreden bir kuruluştur. Bu nedenle tüketici ürünleri ve endüstriyel ürünlerin pazarlanmasında yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Satıcı toptancıları, kargo teslimi, depolama ve promosyon desteği gibi çeşitli hizmetler sunup sunmadıklarına bağlı olarak iki kategoriye ayrılır:

 

Tam hizmet toptancısı

 

Sınırlı hizmet toptancıları

 

Tam Hizmet Veren Toptancılar

 

Bu tür toptancılar, alıcılara yalnızca çeşitli ürünler sağlamakla kalmaz, aynı zamanda depolamadan pazar hakkında bilgi toplamaya kadar birçok işlevi yerine getirir. Tam hizmet veren toptan şal, ürünlerini perakendecilere ve endüstriyel alıcılara satarlar, böylece hem tüketici hem de endüstriyel ürünler satmaktadırlar.

 

Sınırlı Hizmet Veren Toptancılar

 

Sınırlı hizmet toptancıları, perakendecilere, endüstriyel alıcılara ve kurumsal müşterilere daha az hizmet sağlarken, tam hizmet toptan şal daha az hizmet sunan başka bir tür bağımsız satıcı toptancılarıdır. Ülkemizde bu toptancıların bir kısmı yarı toptancı olarak tanımlanmaktadır. Ürünlerini zor ve uzak bölgelerdeki perakendecilere satmaktadır.

 

Acente Türü Toptancılık

 

Bu tür kurumlar, anlaşmalara dayalı olarak başkaları adına pazarlık yapabilen, alışverişi teşvik edebilen, sınırlı hizmetler sunan ve belirli komisyonlar alabilen işlevsel aracılardır. Aralarındaki en temel fark, ürüne nadiren sahip olmaları, ancak ürüne asla sahip olmadıklarıdır. Sağladıkları hizmetler daha kısıtlı ve belirli bir komisyonla sağlanmaktadır.

 

Komisyoncular

 

Diğer aracılarla karşılaştırıldığında, komisyoncular ( Simsarlar ) çok sınırlı pazarlama işlevleri gerçekleştirirler. Alıcıları ve satıcıları bir araya getirdiler. Risk almazlar, stok tutmazlar ve maddi destek sağlamazlar. Hizmet sağlama sınırlamalarına ek olarak, üretici ile kalıcı bir iş ilişkisi kurmamaları açısından acentelerden farklılık gösterirler. Genellikle yapımcı ile kısa süreli veya bir defaya mahsus bir ilişkileri vardır. Belirli bir işlemde alıcı veya satıcıyı temsil ederler. Emlak komisyoncuları, borsacılar ve tarım ürünleri komisyoncuları örneklerdir.