Toptan Paslanmaz Profil ve Sac

» karma » Toptan Paslanmaz Profil ve Sac

Doğada bulunan en sağlam maddelerden birisi olan çeliklerle çok farklı ürünler yapılmaktadır. Paslanmaz profil de bunlar arasında bulunmaktadır. Farklı ölçülere sahip olabilen paslanmaz profillerin kullanım alanları oldukça fazladır. Bunun en temel nedeni ise söz konusu maddenin çelikten üretilmiş olmasıdır. Çünkü bu sayede son derece sağlam ve dayanıklı olmaktadır. Çelik doğada saf halde bulunmayan maddeler arasında […]

Doğada bulunan en sağlam maddelerden birisi olan çeliklerle çok farklı ürünler yapılmaktadır. Paslanmaz profil de bunlar arasında bulunmaktadır. Farklı ölçülere sahip olabilen paslanmaz profillerin kullanım alanları oldukça fazladır. Bunun en temel nedeni ise söz konusu maddenin çelikten üretilmiş olmasıdır. Çünkü bu sayede son derece sağlam ve dayanıklı olmaktadır. Çelik doğada saf halde bulunmayan maddeler arasında yer almaktadır yani söz konu metalin içerisinde farklı elementler bulunmaktadır. Normalde olumsuz bir durum gibi dursa da bu alaşım elementleri çeliğe farklı özellikler sağlamaktadır. Bu özelliklerin bir bölümü olumsuz olsa da olumlu olanların sayısı bir hayli fazladır. Ayrıca gelişen teknoloji sayesinde paslanmaz profillerin içerisinde yer alan elementlerin durumu kontrol edilebilmektedir. Yani olumsuz özellik sağlayan elementlerin seviyesi diğerlerine göre daha düşük seviyelerde tutulmak suretiyle çeliğin istenilen özelliklere sahip olması sağlanmaktadır.

Paslanmaz Profil İçinde Bulunan Alaşım Elementleri

Paslanmaz profil içerisinde bulunan bazı elementler çok daha etkili özellikler kazanmasına neden olmaktadır. Bunların başında krom gelmektedir. 1800’lü yılların sonunda keşfedilen bu durum kromun çeliğe paslanmazlık özelliği kazandırdığının ilk defa keşfidir. Paslanma havada ya da su da bulunan oksijen ve benzer maddelerin metal ile tepkimeye girerek oksitlenmesidir. Böylece paslanma denilen olay yaşanmakta ve bu da çeliğin çürümesine neden olmaktadır. Krom ise oksijen ile tepkimeye girmekte ve krom oksit oluşumunu sağlamaktadır. Daha sonra ise krom oksit çeliğin etrafını tamamen sarmakta ve nihayetinde hiç açık bölge kalmamaktadır. Adeta bir paketin içine alınan paslanmaz profilin dışarı ile teması tamamen kesilmektedir. Gözle görünmeyecek kadar ince olan bu tabaka dışarıdan gelen darbelerden dolayı bozulabilmektedir. Böyle bir durumda da krom oksit yeniden devreye girmekte ve bozulan bölgeyi yenilemektedir. Söz konusu durum pasivasyon olarak adlandırılmakta ve paslanmaz profil ürünlerinin uzun süre bu özelliklerini korumasını sağlamaktadır. Böylece ürünler herhangi bir çürümeye maruz kalmamakta ve uzun süre kullanılabilmektedir. Fakat söz konusu durumun olabilmesi için ürün içerisindeki krom oranının en az %10 olması gerekmektedir. Bunun dışında nikel ve molibden gibi elementler de paslanmazlık özelliğini desteklemekte ve farklı ortamlarda da bunun devam etmesini sağlamaktadır.

Paslanmaz Boru Üretiminde Kullanılan HF ve Lazer Kaynağı

Satışını toptan olarak gerçekleştirdiğimiz; Paslanmaz boru üretiminde kullanılan bir başka kaynak türü de HF kaynağıdır. Bu kaynak aynı zamanda paslanmaz profil üretiminde de aktif olarak kullanılmaktadır. TİG kaynağı kadar güçlü olmayan bu kaynağın en büyük avantajı ise çok kısa sürede işlemlerin tamamlanmasıdır. En dayanıksız kaynak türü olarak bilinen HF kaynağı ile üretilen paslanmaz borular genellikle dekorasyon amaçlı kullanılmaktadır. Farklı bir alanda kullanılması durumunda beklentileri karşılayamamaktadır. Paslanmaz boruların üretiminde kullanılan son kaynak türü ise lazerdir. Lazer kaynağı hem TİG kaynağı kadar sağlam olmakta hem de HF kaynağı kadar kısa sürmektedir. Bundan dolayı daha fazla kullanılması gerekirken yapılmasının zor ve ince işçilik gerektirmesinden dolayı olması gereken kadar fazla kullanılmamaktadır.

Paslanmaz boru üretimi genel hatlarıyla yukarıda bahsedildiği gibi yapılmakta ve birçok alanda da etkin olarak kullanılmaktadır. Kullanılan alanların başında ağır sanayi gelse de bunun dışında parlak yüzeyinden dolayı dekoratif amaçlı da kullanılmaktadır.