Teheccüd Nasıl Kılınır?

» karma » Teheccüd Nasıl Kılınır?

Namaz kılmak özellikle insanı manevi olarak rahatlatan bir ibadettir. Bunu birçok kişi dile getirdiği için rahatlıkla söylemek mümkün olacaktır. Bu sebeple mutlaka namaz kılmaya özen gösterin. Namaz günde 5 vakit olarak kılınan ve aynı zamanda İslam’ın 5 şartından da biri olan bir ibadet türüdür. Namaz konusunda nasıl kılınır tarzı sorular da sıklıkla sorulmaktadır. Namaz oldukça […]

Namaz kılmak özellikle insanı manevi olarak rahatlatan bir ibadettir. Bunu birçok kişi dile getirdiği için rahatlıkla söylemek mümkün olacaktır. Bu sebeple mutlaka namaz kılmaya özen gösterin. Namaz günde 5 vakit olarak kılınan ve aynı zamanda İslam’ın 5 şartından da biri olan bir ibadet türüdür. Namaz konusunda nasıl kılınır tarzı sorular da sıklıkla sorulmaktadır. Namaz oldukça kolay bir ibadettir. Yani Hacca gitmek ve zekat vermek için maddi bir güç gerekiyor. Fakat namaz her Müslüman’ın oldukça kolay yapabileceği bir ibadet türü. Belirli sureleri bildikten sonra ve bazı kuralları da oturttuktan sonra günde 5 vakit hiç zorlanmadan kılmak mümkün olacaktır ve günde sadece 1 saatini alacaktır.

 

Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır?

Namaz 5 vakitten oluşur demiştik. Fakat namaz kılmak için sadece bu 5 vaktin yeterli olmadığı birçok kişi de vardır. Bunlar için belli nafile namaz çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de teheccüd namazı olarak karşımıza çıkar. Teheccüd namazı nasıl kılınır ve hangi vakitlerde kılınır tarzı sorular da sıklıkla sorulmaktadır. Öncelikle teheccüd namazı yatsı namazı ve sabah namazı arasında kılınır. Bu vakitler arasında kişiler uykularından uyanıp teheccüd namazı kılmaya niyet edebilirler. Teheccüd namazının belirli bir rekat sayısı da yoktur. 2-8 rekat arasında çift sayılarca kılınır. Yani 2, 4, 6 ve 8 rekattan dilediğiniz kadar kılmak mümkün olacaktır ve kılınışı da diğer namazlardan farklı değildir.

 

Sabah Namazı Nasıl Kılınır?

5 vaktin ilki olan sabah namazı da 4 rekattan oluşmaktadır. 2 sünnet ve 2 farzdan oluşan sabah namazı bu sebeple de 5 vakit arasında rekat sayısı en az olan namaz olarak da bilinmektedir. Sabah namazı nasıl kılınır sorusuna gelecek olursak da ilk olarak Sübhaneke ile başlanır ve ardından Fatiha ve bir adet sure okunur. 2.rekatın secdesinde de Ettehiyyatü, Salli, Barik ve Rabbena okunarak 2 rekat sünnet sonlanmış olur. 2 rekat farz da aynı şekilde kılınır herhangi bir farkı yoktur ve sabah namazı böyle sonlanmış olur.