Soru-Cevap Sitesi

» karma » Soru-Cevap Sitesi

Pandemi dönemi herkesi etkiledi. Sosyal hayat olsun, iş hayatı olsun bu süreçten oldukça olumsuz bir şekilde etkilendi. Fakat bu süreçten en çok etkilenen alan da şüphesiz ki eğitim alanı oldu. Öğrenciler uzun süredir okula gidemiyor yavaş yavaş okula gitmeye başlasalar dahi bu sürecin ne getireceği belli değil. Bu sebeple eğitim için öğrenciler çeşitli alternatiflere yönelmeye […]

Pandemi dönemi herkesi etkiledi. Sosyal hayat olsun, iş hayatı olsun bu süreçten oldukça olumsuz bir şekilde etkilendi. Fakat bu süreçten en çok etkilenen alan da şüphesiz ki eğitim alanı oldu. Öğrenciler uzun süredir okula gidemiyor yavaş yavaş okula gitmeye başlasalar dahi bu sürecin ne getireceği belli değil. Bu sebeple eğitim için öğrenciler çeşitli alternatiflere yönelmeye başladı. Soru cevap şeklinde giden siteler pandemi döneminden de önce vardı ve uzun süredir bu alanda hizmet vermekteydi.

Bu siteler sayesinde öğrenciler akıllarına takılan sorularda hangi ders olursa olsun bu platformda paylaşıyorlar. İlkokul öğrencisinden KPSS sınavına hazırlanan bir memur adayına kadar herkes çözemedikleri soruların cevabını arıyor. Bu soru cevap şeklinde giderek bir bakıma bilgi alışverişi de yapılmış oluyor. Öğrenciler kendi çözemedikleri soruların cevabını ararken aynı zamanda başkalarının da sormuş olduğu sorulara cevap veriyorlar. Bunun dışında çeşitli konularda da fikir alışverişi sağlanıyor. Bu yönlerine baktığımız vakit bu sitelerin ne kadar işe yaradığını da görmüş oluyoruz.

En Çok Karşılaşılan Konu Matematik Soruları

Soru cevap sitelerini incelediğimiz vakit gerek ilkokul gerek Kpss’ye hazırlayan öğrenciler fark etmeksiniz en çok karşılaşılan konu matematik olmaktadır. Çünkü diğer derslerde ufak bir araştırma yapıldığı vakit bilgiye ulaşmak daha kolaydır. Örneğin tarih dersini düşünelim. Öğrenciler tarih dersinde bulamadıkları bir sorunun cevabını arama motorlarında kısa bir süre içinde bulabilirler ya da Türkçe, biyoloji gibi dersler. Fakat bu dediğimiz konu matematik için geçerli değildir. Matematikte yalnızca araştırma yapmak yeterli olmayacaktır.

Matematik soruları tam anlaşılması için formüllerin neden ve nasıl kullanılması gerektiği gibi konularda öğrencilere bilgi verilmelidir. Hal böyle olunca da ister istemez matematik bu tarz sitelerde öğrencilerin en çok vakit ayırdığı ders olmaktadır. Aynı zamanda öğrenciler sadece soru sormak için değil aynı zamanda sorulan soruları çözmek için de siteye giriş yapmaktadır. Bu sayede hem matematik bilgilerini taze tutmuş oluyorlar hem de öğrenci arkadaşlarına yardımcı oluyorlar. Bu sebeple özellikle pandemi gibi dönemlerde oldukça faydası olduğunu söyleyebiliriz.