Slotstation Motorsporları

» karma » Slotstation Motorsporları

Formula 1 sezonunun bitmesine iki yarış kaldı ama şampiyon şimdiden belli. Belki böyle deyince sezonun vasat geçtiği ya da şampiyonluk yarışının tat vermediği düşünülebilir ama gerçek hiç de öyle değil. Yıla çok hızlı bir başlangıç yapan Ferrari, Sebastien Vettel’in yıllardır hasret kaldığı şampiyonluğu bu sene alması için büyük yatırımlar yapmıştı. Üst üste iki galibiyetle sezona […]

Formula 1 sezonunun bitmesine iki yarış kaldı ama şampiyon şimdiden belli. Belki böyle deyince sezonun vasat geçtiği ya da şampiyonluk yarışının tat vermediği düşünülebilir ama gerçek hiç de öyle değil. Yıla çok hızlı bir başlangıç yapan Ferrari, Sebastien Vettel’in yıllardır hasret kaldığı şampiyonluğu bu sene alması için büyük yatırımlar yapmıştı. Üst üste iki galibiyetle sezona başlayan Vettel de uzun zamandır olmadığı kadar hırslı görünüyordu. Güçlendirilen araç, minimuma indirilen arızalar ve hızlanan motora rağmen şampiyonun adı değişmedi ve Lewis Hamilton Meksika’da kariyerinin beşinci şampiyonluğunu kutladı. Slotstation Hamilton’u tebrik eder, başarılı pilota başarılarının devamını bekliyoruz.

Bu yıl Vettel’i geçmenin kendisini oldukça zorladığını söyleyen Hamilton, başarısını çok zor günler geçirmesine rağmen kendisini hep destekleyen ailesine armağan etti. Sezona kötü başlayan ve ilk üç yarışta Ferrari ve Red Bull Racing pilotlarına boyun eğen İngiliz pilot, sezonun dördüncü durağı olan Azerbaycan GP’den itibaren vites artırdı ve sonrasında toplamda 9 kez kazanarak kralın kim olduğunu tüm F1 camiasına hatırlattı. Hamilton’ın özellikle İtalya’da başlayıp Japonya’da biten ve üst üste dört yarış kazandığı serisi ona da şampiyonluğu getiren kırılma anı oldu.

MotoGP’de ise pek sürpriz yoktu. Slotstation olarak yaptığımız tespitlere göre her ne kadar sezona istediği gibi başlayamasa da Honda pilotu Marc Marquez tıpkı geçen sene olduğu gibi şampiyonluğu alan isim oldu. İspanyol pilot sezonun ilk iki yarışı olan Katar ve Arjantin’de kazanamasa sezonun üçüncü yarışı olan MotoGP Amerika’dan itibaren yavaş yavaş organizasyona ağırlığını koymaya başladı. Bu yarışla beraber üst üste üç duraktan da zaferle dönen Marquez bir ara kendisini zorlayan Ducati pilotları Jorge Lorenzo ve Andrea Dovizioso ile rekabete girse de, kaybettiği yarışlarda bile kendini sürekli podyumun içine atmayı başararak MotoGP’de beşinci şampiyonluğunu elde etti.