Silikon Kalıplama Nedir?

» karma » Silikon Kalıplama Nedir?

Silikon kalıplama işlemleri az adetli parçaların üretilmesinde sık sık kullanılan bir işlemdir. 3 boyutlu olarak üretilmiş olan model üzerine silikon malzemesinin dökülmesi ile elde edilen kalıplara vakum ortamında malzeme dökülerek plastik parçaların üretilmesinde de kullanılır. Silikon kalıplama işlemlerinde kullanılan poliüretan malzeme çeşitleri sayesinde pek çok farklı gerçek malzeme simüle edilerek opak ve şeffaf kauçuk malzemeler […]

Silikon kalıplama işlemleri az adetli parçaların üretilmesinde sık sık kullanılan bir işlemdir. 3 boyutlu olarak üretilmiş olan model üzerine silikon malzemesinin dökülmesi ile elde edilen kalıplara vakum ortamında malzeme dökülerek plastik parçaların üretilmesinde de kullanılır.

Silikon kalıplama işlemlerinde kullanılan poliüretan malzeme çeşitleri sayesinde pek çok farklı gerçek malzeme simüle edilerek opak ve şeffaf kauçuk malzemeler meydana getirilebilir. Silikon kalıplama sayesinde karmaşık ve zor geometrilere sahip olan kompleks parçalar meydana getirilebilir.

Bu yöntem uygulanarak meydana getirilen bir kalıp içerisinden ortalama olarak 20 ile 25 adet parça alınabilir.

Silikon Kalıplama Nasıl Yapılır?

3 boyutlu yazıcıdan çıkan parçaların dış yüzey kısımlarına ilk olarak ardıl işlemler uygulanır ve master model ortaya çıkartılır. Ortaya çıkartılan master model üzerinden ise kalıp ayırma hatları ve yolluk belirlenir daha sonra silikon kalıp alınır.

Silikon kalıpların içerisine farklı malzemelerden oluşan poliüretan malzemeler ile vakum vasıtasıyla döküm işlemi başlatılır. Parçalara uygulanması gereken tüm ardıl işlemler sona erdikten sonra görsellik için boya uygulanır. Boya uygulamasından sonra ise kalite kontrol adımları izlenir ve parçalar hazır hale getirilir.

Silikon Kalıplama Hangi Alanlarda Kullanılır?

Silikon kalıplama, fonksiyonel parça ihtiyaçlarında ön plana çıkan bir işlemdir. Mekanik ve sızdırmazlık ile birlikte düşük basınç testlerinde kullanılması gereken parçalarda silikon kalıplamaya ihtiyaç duyulur.

Saha test numuneleri, tanıtım lansmanlarında ve fuarlarda yer alacak olan ürün ihtiyaçları, pazar araştırması için gerek duyulan tüm ürünler ve az adetli olan son kullanıcı parça ihtiyaçlarında silikon kalıp kullanılır.

Silikon kalıplama işleminde kalıp hazır hale getirildikten sonra herhangi bir şekilde bu süreç makine ile sürdürülmez ve kalıp içerisindeki eriyik maddeler insan eli ile aktarılır. Kalıplaşma süreci sona erdikten sonra yine el ile çıkartılır.

Silikon yüzeyinin son derece pürüzsüz olmasından dolayı kalıplanmış olan materyallerden elde edilen cisimlerin yüzey kısımlarında pürüz oluşmaz. Kalıplama sonrasında herhangi bir ek işleme ihtiyaç duyulmamaktadır.

Bu teknolojinin profesyonel bir şekilde uygulanması verimlilik açısından son derece önemlidir. Sanayi sektöründe ihtiyaç duyulan silikon kalıp tekniği ile ilgili +90’dan faydalanabiliriz.