Siber Suçlar

» karma » Siber Suçlar

21. yüzyıldan itibaren sosyal medya kullanımının bu kadar artması tehlikeleri de beraberinde getirmiştir. Bu tehlikeler arasında sosyal medya dolandırıcılığı, hacking işlemleri, özel hayatın gizliliğini ihlal etme, haberleşmenin gizliliğini ihlal etme gibi birçok suç bulunmaktadır. Bu suçların giderilmesinde en büyük yardımı Sophos yapmaktadır. Peki Sophos nedir? Sophos İngiliz menşeili olup donanım ve güvenlik yazılım alanında çalışmaktadır. Genellikle […]

21. yüzyıldan itibaren sosyal medya kullanımının bu kadar artması tehlikeleri de beraberinde getirmiştir. Bu tehlikeler arasında sosyal medya dolandırıcılığı, hacking işlemleri, özel hayatın gizliliğini ihlal etme, haberleşmenin gizliliğini ihlal etme gibi birçok suç bulunmaktadır. Bu suçların giderilmesinde en büyük yardımı Sophos yapmaktadır.

Peki Sophos nedir? Sophos İngiliz menşeili olup donanım ve güvenlik yazılım alanında çalışmaktadır. Genellikle şifreleme, sunucu güvenliği, ağ güvenliği, şifreleme, mobil güvenlik gibi tehditler için savunma ürünleri geliştirir. Dünyada hemen her ülkenin sosyal güvenlik kurumlarıyla sürekli ilişki içinde olan Sophos alanında lider konumda.

Ülkemizde ise donanım ve yazılım konusuyla KVKK (Kişisel Verileri Koruma Kurumu) ilgilenmektedir. KVKK yalnızca donanım ve yazılım konusunda değil, siber güvenlik uzmanı yetiştirme konusunda ülkemizde 1. sıradadır. Siber güvenlik uzmanlarının görevleri arasında DLP (Data Loss Prevention Software) yazılımları geliştirmek, düzenlenen büyük çaplı siber saldırıları engellemek, veri tabanı oluşturmak, güvenlik duvarı yaratmak gibi görevleri bulunmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle bu görevler her geçen gün biraz daha artmakta ve zorlaşmaktadır.