Satış Yönetiminde Çağrı merkezi

» karma » Satış Yönetiminde Çağrı merkezi

Canlı destek yazılımı üzerine oldukça geniş bir hizmet alanı sunan site bulut hizmet sistemi üzerine hizmette alabilmeniz mümkündür.

Canlı destek yazılımı üzerine oldukça geniş bir hizmet alanı sunan site bulut hizmet sistemi üzerine hizmette alabilmeniz mümkündür. Yöneltilen tüm çağrılar, gelen-giden çağrılar ve hazırda bulunan kuyruk durumundaki çağrıların listesini tek bir alan üzerinden görebiliyorsunuz. Bu kolaylık size ileriye dönük olarak başarı ölçünüzü önünüze koyarken veriler üzerinden bir hesaplama yapabilmeyi sağlıyor. Her zaman için büyük çaplı şirketler raporlama ve veriler üzerine belirli bir istatistik tutarak, belirli dönemlerde bunun sorgulamasını yapmaktadırlar. Bu ileriye dönük olarak şirketin daha iyi bir konuma gelmesini sağlamaktadır. Ücretsiz olarak 14 gün boyunca kullanabileceğiniz canlı destek sisteminden faydalanabilmek için sizde sitemizi ziyaret ederek kayıt olabilir ve ücretsiz deneme alanına kullanmaya başlayabilirsiniz.

E-Ticarette Canlı Destek Yazılımı Hizmeti

E-ticaret sitenizde kullanabileceğiniz akıllı canlı destek sistemini sizlere sunuyoruz. Kullanmış olduğunuz web sitenizde kolaylıkla kurulabilirken isterseniz mobil uygulamanızda da kişiselleştirilmiş olan canlı destek alanını sizler için sağlayabiliyoruz. Profesyonel bir şekilde bu sektörde yer alabilmenin belirli koşulları vardır. Bunlar “müşteri ile daha hızlı ve net bir şekilde nasıl bağlantı kurabilirim?” sorusuna yönelik olarak atılan her bir adımdır. Bu anlamda satış öncesi ve satış sonrasına yönelik olarak sunmuş olduğumuz canlı destek sistemi anlık olarak müşteri potansiyelini korumayı sağlarken ileriye dönük olarak analiz yapabilmenize de kolaylık sunuyoruz. Sitenizde günlük, aylık ve yıllık verilerin bir arada tutulduğu etkinlik takibinin ve ziyaretçi bilgilerinin ve konuşulan kişinin tek tek bilgilerinin yer aldığı bir alan bulunmaktadır.