Promosyon Hakkında Her Şey

» karma » Promosyon Hakkında Her Şey

Promosyon Hakkında Her Şey Promosyon, genel olarak reklam vermek isteyen firmaların, tanıtım ücretleri oldukça pahalı olan gazete ve radyo gibi alanlardan ziyade promosyon ürünleri üzerine kendi markalarının reklamını bir nevi kartvizit olarak yapmalarıdır. Kısa bir şekilde özetleyecek olursak hemen hemen hepimizin evinde bulunan promosyon kalemler firmalar için mükemmel bir reklam kaynağıdır. Firma sahipleri kartvizit bastırıp, […]

Promosyon Hakkında Her Şey

Promosyon, genel olarak reklam vermek isteyen firmaların, tanıtım ücretleri oldukça pahalı olan gazete ve radyo gibi alanlardan ziyade promosyon ürünleri üzerine kendi markalarının reklamını bir nevi kartvizit olarak yapmalarıdır. Kısa bir şekilde özetleyecek olursak hemen hemen hepimizin evinde bulunan promosyon kalemler firmalar için mükemmel bir reklam kaynağıdır. Firma sahipleri kartvizit bastırıp, basın organlarına reklam vermek yerine üzerlerinde kendi markalarının bulunduğu bazı ürünleri dağıtarak kendi reklamlarını yapmanın yanı sıra bu reklamlardan daha akılda kalıcı bir yola başvurmaktadır.

Promosyon Ürünler Nasıl Olmalı?

Öncelikle bilmeniz gerekir ki dağıttığınız bir ürün sizin müşteri gözünde kalitenizi belirleyecek bir unsur olacaktır. Yazı yazdığı promosyon kalemin ucunun, kâğıdın üzerinden fırladıktan sonra müşterinin gözünde bu kalemi dağıtan firmanın düşmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden promosyon ürünleri olarak dağıtılan malzemelerin öncelikle dayanıklı ve kalıcı olması gerekir. Bunun yanı sıra işlevselliğinin son derece yüksek olması yine firmanın müşteri gözündeki imajını arttıracak bir unsurdur. Yani dağıtılan bir kalemin yazı yazma işlevini iyi bir şekilde yerine getirmesi, kalemin ömrünün uzun olması hem firmanın müşterinin evinde verdiği reklamın zamanını arttıracak hem de kalemin dayanıklılığı müşterinin gözünde firmanın da tıpkı bu kalem gibi güçlü bir şirket olduğu imajını uyandıracaktır.

Hangi Sektörlerde Promosyon Uygulanır?

Akla gelebilecek her türlü sektörde promosyon ürünleri dağıtılmaktadır. Fakat genel olarak promosyon ürünlerinin dağıtıldığı belli başlı bazı sektörler bulunmaktadır. Bunlar arasında danışmanlık firmaları, bankalar, eğitim kurumları yani eski adı ile dershaneler, organizasyon şirketleri, kafe, gıda ve restoran işletmeleri, gayrimenkul yani emlak firmaları gibi kuruluşlar tarafından promosyon ürünleri dağıtılmaktadır.

Promosyon Ürün Ne için Dağıtılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi firmalar genelde reklam ve tanıtım işleri için promosyon işlerine başvurmaktadır. Çünkü televizyon ekranında yaklaşık 10 saniye akan bir reklamdan daha kalıcı bir şekilde müşterilerin zihnine yer edecek olan promosyon ürünleri hem daha uzun ömürlü olacak hem de firmanın sektördeki bilinirliğini arttıracaktır. Aynı zamanda maliyet açısından promosyon işlemi firmalara reklam hizmetlerinden daha ucuza mal olmaktadır.