Probiyotik İlaç nedir?

» karma » Probiyotik İlaç nedir?

Probiyotik olarak adlandırılan ilaçlar insan vücudunun bağışıklık sistemi ile ilgili olan besin değerleridir. Genel olarak peynir, süt ve süt ürünleri gibi gıdalarda bulunan probiyotik insan vücudunun ihtiyaç duyduğu bir besin türüdür. Probiyotik ilaçları tarihe bakıldığı zaman ilk önce Yunanlılar ile birlikte Romalılar kullanmaya başlamıştır. Daha sonra faydaları görülünce ve fark edilince probiyotik ilaçları sağlık için […]

Probiyotik olarak adlandırılan ilaçlar insan vücudunun bağışıklık sistemi ile ilgili olan besin değerleridir. Genel olarak peynir, süt ve süt ürünleri gibi gıdalarda bulunan probiyotik insan vücudunun ihtiyaç duyduğu bir besin türüdür. Probiyotik ilaçları tarihe bakıldığı zaman ilk önce Yunanlılar ile birlikte Romalılar kullanmaya başlamıştır. Daha sonra faydaları görülünce ve fark edilince probiyotik ilaçları sağlık için herkes kullanmaya başlamıştır. 1907 yılında bbir bağırsaktan alınan parça olan clostridia ve proteolitik bakteteriler gibi yapıların protein sindirimine yardımcı olabilmesi adına fenol, indoll ve amonyak gibi toksit içeren maddeleri üretebildiği fark edildi. İnsan bağırsağında bulunan probiyotik bakteriler genel yapısı ve görünüşü itibari ile normal olarak bağırsakta bulunan diğer bakterilere benzerler.

Sağlıklı bir vücuda sahip olan bir insanın vücudunda bulunan hücrelerin on katından fazla bakteri olduğu biliniyor. Bağırsakta bulunan bu bakterilerin zararlı olanlarını yok edebilmek adına probiyotik ilaçları kullanmak gerekmektedir.  Probiyotik ilaçların bağışıklığı güçlendirdiğini ve son derece sağlıklı olduklarını uzman doktorlardan duymaktayız. Fakat her ilaç kullanımı gibi bu ilaçları da sorumlu olduğunuz hekim ve doktorunuza danışmadan kullanmamanız gerekmektedir. Eğer sağlıklı iseniz ve beslenme düzeyiniz, beslenme miktarınız size yeterli geliyorsa probiyotik ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Probiyotik ilaçların kullanımı iyice araştırılıp gerekli olduğuna karar verildikten sonra doktor onayı aldıktan sonra kullanılmalıdır. Ancak bu şekilde bir faydası gözle görülür ve hissedilir.