Pitbull türleri üzerine az bilinen 3 bilgi

» karma » Pitbull türleri üzerine az bilinen 3 bilgi

Özellikle ülkemizde pitbull köpek türleri üzerine olan derin bir önyargı bulunsa da pitbullar Avrupa ve Amerika ülkelerinde en çok beslenmekte olan köpek türlerinden biridir. Birtakım tatsız olaylar yaşanmış olsa da uzman veterinerler köpeklerin bu durumlarda herhangi bir suçu olmadığını, bütün suçun sahiplerde olduğunu söylemektedir. Ülkemizde de azımsanamayacak kadar seveni olan pitbull türleri hakkında günümüze kadar […]

Özellikle ülkemizde pitbull köpek türleri üzerine olan derin bir önyargı bulunsa da pitbullar Avrupa ve Amerika ülkelerinde en çok beslenmekte olan köpek türlerinden biridir. Birtakım tatsız olaylar yaşanmış olsa da uzman veterinerler köpeklerin bu durumlarda herhangi bir suçu olmadığını, bütün suçun sahiplerde olduğunu söylemektedir. Ülkemizde de azımsanamayacak kadar seveni olan pitbull türleri hakkında günümüze kadar birçok aslı olmayan bilgi türemiştir. Sizler için bu yanlışlardan sıyrılarak pitbull türleri üzerine az bilinen 3 bilgi konusunu ele aldık.

Pitbull sevenler, besleyenler ve beslemek isteyenler için işte pitbull türleri üzerine az bilinen 3 bilgi;

1- 19. Yüzyılda Üretilmişlerdir.

Pitbull ve Pitbull familyasından gelen köpek türlerinin dış görünüşleri incelendiğinde zaten saf bir ırk olmadıkları belli oluyor. Pitbull cinsi köpeklerin tarihi 19. yüzyıla dayanıyor. Kimin keşfettiği hakkında net bir bilgi olmasa da Pitbull’un en kaba tabirle bir laboratuvar köpeği olduğu biliniyor. Bulldog, Terrier ve birkaç köpek türünün daha karıştırılması ile ortaya çıkan ilk pitbullar şu an sahip oldukları görüntüye sahip değillerdi. İlk pitbull türleri üzerinde birkaç oynatma daha yapılarak günümüzdeki modern bir görüntüye ulaşmaları sağlandı. İlk pitbull köpeklerinin çene güçleri arttırıldı ve kas yapıları çoğaltılarak boyları kısaltıldı.

2- Pitbullar Yalnızca Korktuklarında Saldırır.

Hem ülkemizde hem de dünya genelinde oluşan dünyanın en saldırgan köpeği pitbull görüşünden sonra ünlü araştırma ve haber kanalı BBC bu konu üzerine birtakım araştırmalar yürüttü. Pitbull türlerinin beyin yapıları ve psikolojileri incelendiğinde bu türlerde doğuştan gelen herhangi bir saldırganlık geninin bulunmadığı tespit edildi. Yapılan çalışmalara göre Pitbull ve akrabaları yalnızca korktuklarında ve kendilerini tehdit altında hissettiklerinde insanlara saldırıyorlar. Pitbull sahipleri köpeklerinin neyden korktuğunu ve tedirgin olduğunu bildiklerinden onları ürkütecek herhangi bir hareket yapmıyorlar. Ancak diğer kişiler köpeklerin huylarını bilmediklerinden saldırıya uğrayabiliyorlar. Uzmanlar, korkan kişilerin bir pitbull ile karşı karşıya kalma durumunda hayvanla ilgilenmemesini öneriyor.

3- Küçük ve Güçlü

Köpek türleri içerisinde bu canlılar güçleriyle bilinirler. Pitbullar var olan küçük görüntülerinin aksine gerçekten oldukça güçlü köpeklerdir. Bu güç hem yaklaşık 5 ton ağırlığında çenelerin den hem de küçük olmasına karşın oldukça güçlü vücutlarından gelmektedir. En çok dövüştürülen köpek türleri arasında bulunan pitbullar, bu nedenle kavga sırasında hem kendilerine hem de karşısındakine epey zarar vermektedir. Kısaca özetlemek gerekirse pitbulların genine ve sahiplerinin söylediklerine bakıldığında herhangi bir saldırganlıkları olmamakla beraber o ürkütücü görüntünün altında oldukça şirin birer ruh yattığını söylemek mümkündür.

Patili dostlarımız hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için muhteşem bir kaynak olan Hayvanlar Alemi sitesinden faydalanabilirsiniz.