Petek Temizliği

» karma » Petek Temizliği

Petek temizliği, periyodik olarak gerçekleşmesi gereken ve peteklerin daha sağlıklı çalışması için yapılması gereken bir eylemdir. Petekleri bu aşamada tek başına değerlendiremeyiz ve peteklerle birlikte kombilerinde temizliğinin yapılması gerekir. Petek temizleme işleminin peteğe zarar verdiğine dair( peteği kısa sürede çürütür ve petek de delik açılmasına sebep olur gibi) internet de birçok asılsız yazı bulunur ve […]

Petek temizliği, periyodik olarak gerçekleşmesi gereken ve peteklerin daha sağlıklı çalışması için yapılması gereken bir eylemdir. Petekleri bu aşamada tek başına değerlendiremeyiz ve peteklerle birlikte kombilerinde temizliğinin yapılması gerekir. Petek temizleme işleminin peteğe zarar verdiğine dair( peteği kısa sürede çürütür ve petek de delik açılmasına sebep olur gibi) internet de birçok asılsız yazı bulunur ve bu yazıların tamamı bilinçsizce kaleme alınmış yazılardır. Bu temizlik aslında petek temizleme olarak değerlendirilmemelidir. Zira kirlilik durumu tesisatlar da oluşur ve bu eylemin doğru ise kalorifer tesisat temizliğidir. Temizliğin yapılması zaruri kılan çamurlar, çeperler ve kireçler plastik boruların içinde oluşur ve bakırdan oluşan boru sistemleri kir tutmaz. Bundan dolayı da herhangi bir temizlik yapılmasına gerek yoktur. Petek temizliği yapılırken çok önemli bir ayrıntı vardır ki, eğer bu ayrıntı dikkate alınmaz ise peteklerde çürüme gerçekleşebilir. Bu önemli ayrıntı ise, petek temizleme işlemi sürecinde peteklerin asla yerinden sökülmemesidir.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliği için eve çağrılan ustanın petek temizliğine başlamadan önce kombi, tesisat ve vanaları kontrol etmesi gerekir. Eğer kaçak gibi veya herhangi bir arıza söz konusu ise, ev sahibine bu durum bildirilmeli ve gerekli çalışmalar başlatılmalıdır. Eğer kontroller sorunsuz çıktı ise, petek temizleme işleminde kullanılacak olan makinenin nereye konulacağı belirlenir. Sonrasında radyatör, havlupan ve kellektör bulunduğu yerden sökülür. Bunlar genelde mutfak veya banyo bölümünde bulunmaktadır. Burada müşteri memnuniyeti açısından mekanın mümkün olduğunca kirletilmemesi de önem arz eden bir konudur. Zira işlemler bittikten sonra da genel temizlik yapılmalı ve tertemiz bir şekilde mekan bırakılmalıdır.  Gider için gerekli gider hortumları olmalıdır ve gider için tuvalet gibi işlemleri kolaylaştıracak yerler kullanılmalıdır. Petek temizleme işlemi için iki farklı yoldan gidilir. İlk yol tesisatların üst boru kısımlarının sorunsuz şekilde temizlenmesidir. İkincisi ise alt boru kısımlarıdır. Radyatör peteklerinde az kir olduğundan birçok usta buraları temizleme ihtiyacı duymaz; ama mutlaka çift yıkama yapılmalıdır. Hangi makinenin petek temizliğinde kullanıldığı da önemli bir ayrıntıdır. 2 bardan yüksek basınç değerine sahip bir makine kombiye zarar verebilir.

Kaynak: Petek Temizleme Hizmeti