Patent İşlemleri Nasıl Yapılır? Patent Tescili İşlemleri

» karma » Patent İşlemleri Nasıl Yapılır? Patent Tescili İşlemleri

Patent daha önce kimse tarafından kullanılmamış bilinmeyen bir ürünü ortaya çıkaran, üretimini sağlayan, nasıl çalıştığı ile ilgili gelişmeleri oluşturan bulan kişiye, bulmuş olduğu ürünü belirli bir süre boyunca üretme, ürünü kullanma, ürünün satışını yapma, ürünün yurt dışına satışını yapma, yurt içerisine satışını gerçekleştirme sürecine verilen isim olarak bilinmektedir. Bu durum belgelendirilmektedir. İşleme alınması istenilen eşyanın […]

Patent daha önce kimse tarafından kullanılmamış bilinmeyen bir ürünü ortaya çıkaran, üretimini sağlayan, nasıl çalıştığı ile ilgili gelişmeleri oluşturan bulan kişiye, bulmuş olduğu ürünü belirli bir süre boyunca üretme, ürünü kullanma, ürünün satışını yapma, ürünün yurt dışına satışını yapma, yurt içerisine satışını gerçekleştirme sürecine verilen isim olarak bilinmektedir. Bu durum belgelendirilmektedir.

İşleme alınması istenilen eşyanın veya Patent Tescil işlemi yapılması istenilen ürünün bu belge ile tüm hakları tescil işlemi yapan kişiye aittir. Bu hak bir kişiye verilebileceği gibi aynı zamanda bir şirkete de verilebilir. Patenti alan kişinin izni bulunmadan ürün ile ilgili işlemin yapılması mümkün olmayacaktır. İzin alınmadan yapılan işlemlerden yasal olarak işlem yapılma hakkı doğmaktadır.

Patent almak isteyen kişiler yetkili bir firma aracılığı ile işlem yapmaktadır. www.caddepatent.com.tr sitesi aracılığı ile işlemlerin takip edilmesi istenilebilir.

Patent alınması için bazı şartlar kontrol edilmektedir, bunlar;

  • Ürünün yeni olması
  • Sanayii için kullanıma uygun olması

Gibi şartlar aranmaktadır. Her ürüne patent verilmesi mümkün değildir. İlgili makamlar bu konu ile ilgili değerlendirme yaparak patent alınmasına uygun bir ürün olup olmadığına karar vermektedir.

İsim Hakkı Nedir?

Patent alınmasına konu işlem ile ilgili yapılan başvuru ile işlemler yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra aynı zamanda bir eşyaya veya işleme isim verilmesi durumu da ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durumda mucit bulmuş olduğu ürüne isim vererek bunu belgelendirebilir. Bu durumu isim hakkı denilmektedir. Böylece kullanılan bir ürünün dünya genelinde üretiminin yapılması patent ile mümkün olurken bu isim ile kullanılması içinde bir bedel ödenmesi gerekmektedir. Böylece bu durum da resmiyet kazanmış olacaktır.

İsim hakkı bulunan kişinin rızası ve yazılı izni bulunmadan ürünlere bu ismin verilmesi mümkün olmayacaktır. İsim hakkı başvurusunun yapılması için de bir firma ile ortak çalışma yapılması ve başvuru sağlanması gerekmektedir. www.caddepatent.com.tr sitesi aracılığı ile isim hakkı başvurusu en cazip koşullarda yapılabilmektedir.

Başvuruların usule uygun yapılması gerekmektedir. Bu sebeple profesyonel bir yardım alınması şarttır.