Patent hakları

» karma » Patent hakları

Piyasada bulunan patent hakları ise, buluş veya ürün sahiplerinin, ürünlerini belli bir süre üretebilme, dağıtabilme veyahut ithal edebilme hakkı olarak kabul edilmektedir. Bu hakları ise yasal olarak koruyan belge ise patent olarak kabul edilmektedir. Patent koruma sürelerine göre de üç bölüme ayrılabilmektedir. Bu bölümlerden bahsedecek olursak, incelemesiz, incelemeli ve faydalı model olarak da isimlendirilebilmektedir. Faydalı […]

Piyasada bulunan patent hakları ise, buluş veya ürün sahiplerinin, ürünlerini belli bir süre üretebilme, dağıtabilme veyahut ithal edebilme hakkı olarak kabul edilmektedir. Bu hakları ise yasal olarak koruyan belge ise patent olarak kabul edilmektedir. Patent koruma sürelerine göre de üç bölüme ayrılabilmektedir. Bu bölümlerden bahsedecek olursak, incelemesiz, incelemeli ve faydalı model olarak da isimlendirilebilmektedir. Faydalı modeller ise, yeni bulunan ve sanayi içerisinde kullanılabilen bir ürünün sahibine, bu ürünü üretme ve pazarlama hakkının da belli bir süre olarak da tanınmasına da eklenebilmektedir. Faydalı olan modellerin korunmasına tamamen resmi olarak sahip olabilmeniz için, diğer patentlere göre daha fazla ucuz ve daha kolay olduğu için bu modellerin küçük ve orta ölçekli olan sanayi kuruluşlarını yeni ürünler ortaya çıkartma konusunda da teşvik edici bir anlam olarak da bilinmektedir.

Patent işlemleri, teknik bir probleme çözüm getiren veya herhangi bir ürün veya işlemin de yapılmasını farklı yollarla tanımlayan bir buluş için, patent sahiplerine bu buluşun kullanımı için tanımlanmış olan tekel hakkı olarak da bilinmektedir. Patentler, buluşların ekonomik getirilerinden sadece başvuru sahiplerinin yararlanmasına da imkan vererek, rakiplerine karşı ekonomik ve teknik üstünlük de kazandırmaktadır. Söz konusu buluşlardan başkalarının yararlanmasını yasaklama hakkı da sağlamaktadır. Bu tarz buluşlar içerisinde araştırma geliştirme faaliyetleri ile buluşlarını hayata geçirmek için de herkes farklı bir işlem yapabilmektedir.