PAEM Mezuniyet Sonrası Birimler Nasıl Seçiliyor?

» karma » PAEM Mezuniyet Sonrası Birimler Nasıl Seçiliyor?

Polis Akademisi bünyesinde gerçekleştirilen POMEM sınavından sonra polis olmak isteyenlerin yoğun ilgi gösterdiği sınavlardan biri de PAEM sınavıdır. PMYO dışında çeşitli alanlarda özel polis alımları da gerçekleştiren Emniyet Teşkilatı, Polis Akademisi tarafından gerçekleştirilen PAEM ile komiser yardımcısı alımı gerçekleştirmektedir. Polislik veya komiser yardımcılığı sınavlarına hazırlanan adaylara en doğru bilgileri ve gelişmeleri aktaran www.polisnoktasi.com adresinde PAEM detaylarına […]

Polis Akademisi bünyesinde gerçekleştirilen POMEM sınavından sonra polis olmak isteyenlerin yoğun ilgi gösterdiği sınavlardan biri de PAEM sınavıdır. PMYO dışında çeşitli alanlarda özel polis alımları da gerçekleştiren Emniyet Teşkilatı, Polis Akademisi tarafından gerçekleştirilen PAEM ile komiser yardımcısı alımı gerçekleştirmektedir. Polislik veya komiser yardımcılığı sınavlarına hazırlanan adaylara en doğru bilgileri ve gelişmeleri aktaran www.polisnoktasi.com adresinde PAEM detaylarına ilişkin pek çok bilgiyi bir arada bulabilirsiniz.

PAEM sınavını başarı ile tamamlayan ve kazanan adaylar, eğitim süresinin ardından mezuniyet ile birlikte meslek hayatına başlamaktadır. Komiser yardımcısı rütbesi ile Emniyet Teşkilatı içerisinde amir olarak görev yapmak üzere hazırlanan PAEM mezunları, ilk olarak hangi birimde göreve başlayacaklarını da merak etmektedir.

PAEM Mezuniyet İl ve Birim Seçimi

Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) eğitim gören komiser yardımcısı adayları için eğitim süresini tamamlamanın ardından mezuniyet ve kura töreni düzenlenmektedir. Mezuniyet günü gerçekleştirilen kura töreninde PAEM mezunu olan komiser yardımcılarının hangi ile atandıkları öğrenilmektedir. Kura ile belirlenen il yerleştirmesinin ardından komiser yardımcıları için hangi birimde çalışacakları da önemlidir.

Komiser yardımcısı olarak atandıkları illerde göreve başlayacak olan PAEM mezunları, farklı birimlere yerleştirilmektedir. Başlama dosyalarının hazırlanması ile birlikte İl Emniyet Müdürlüğü Personel Şube Müdürü, yeni göreve başlayacak olan komiser yardımcılarının başlama dosyalarını onaylar. Başlama dosyası içerisinde göreve atanan komiser yardımcısının hangi birimde görev alacağı bilgi yer almaktadır. Atama işlemi personel şube müdürü tarafından gerçekleştirilmektedir.

PAEM mezunu olan komiser yardımcıları, çalışacakları birime kendileri karar vermezler. Genellikle yeni PAEM mezunu olan komiser yardımcıları atandıkları illerde çevik kuvvet, trafik veya karakollarda ilk görevlerine başlamaktadır. Okuldan mezun olmalarının ardından komiser yardımcıları çevik kuvvet, trafik veya karakolda göreve başlamaları burada uzun süre göreve devam edecekleri anlamına gelmez.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen atama dönemlerinde komiser yardımcıları farklı il ve birimlere ataması gerçekleştirilebilir. Yeni komiser yardımcılarının göreve başlamasının ardından 1 ay içerisinde farklı birimlere atamasının yapılması ve burada göreve devam etmeleri mümkündür.