Oyun terapisine ne zaman başvurmak gerekir?

» karma » Oyun terapisine ne zaman başvurmak gerekir?

Oyun terapisi çocukların yaşamlarının belirli dönemlerinde bir takım sebeplerden dolayı psikolojik sorunlar yaşadıkları zaman terapistlerin başvurduğu yöntemlerden biridir.

Oyun terapisi çocukların yaşamlarının belirli dönemlerinde bir takım sebeplerden dolayı psikolojik sorunlar yaşadıkları zaman terapistlerin başvurduğu yöntemlerden biridir. Korku taciz istismar boşanma kaygı bozuklukları takıntılar yeme problemleri kaka kaçırma alt ıslatma ve kardeş problemleri kıskançlık gibi sebeplerden dolayı çocukların bu anlamda profesyonel destek almaları sağlanmalıdır. Oyun terapisinde özellikle 2 ila 12 yaş arasındaki çocuklarda doğru sonuçlara ulaşılır. Genel anlamda 2- 12 yaş arasındaki çocuklarla ilgili olarak da psikolojik sorunların çözülmesinde oyun terapisi kullanılmaktadır.

Oyun terapisinin günlük oyunlardan farkı nedir?

Oyun terapisinin ortaya çıkışı insanlık tarihi ile başlamaktadır ve oyunun bir terapi olarak kullanılması ilk olarak 1900’lü yıllarda başlamıştır. Oyun terapisi terapi odasında gerçekleştirilebileceği gibi çocuğum kendi yaşam alanları içerisinde de terapist desteği ile gerçekleştirilebilmektedir. Oyun terapisinin temelini çocuğun kurduğu oyundan ve oyun içerisindeki tutumlarından yola çıkarak onun iç dünyasını anlamak oluşturur. İstanbul’da faaliyet yürüten Yüksel danışmanlık ve gelişim merkezi bünyesindeki uzman kadrosuyla son derece profesyonel bir biçimde oyun terapisi yöntemlerini kullanarak çocukların hastalıklarından ve sıkıntılarından arınmasını sağlar. Oyunlar oynamak çocuğun iç dünyasını öğrenmek ve bu anlamda gidilecek yolları tespit ederek tedavi etmek için Yüksel danışmanlık ve gelişim merkezi bu anlamda İstanbul’da anne babaların en çok tercih ettiği kuruluşlar arasında yer almaktadır. Kuruluş, uzman eğitim almış bilinçli kadrosuyla mesleki etik ve ahlaki değerlere bağlı bir çalışma prensibi izlemektedir.

Kaynak: https://www.yukselpsikoloji.com/oyun-terapisi/