Osmanlı Spor Kulübü Stadyumu

» karma » Osmanlı Spor Kulübü Stadyumu

Ülkemizde bulunan stadyumlara göre oldukça farklı bir tasarıma sahip olan Osmanlı Stadyumu, taraftarları tarafından Osmanlı Kalesi olarak adlandırılmıştır. Osmanlı Stadyumu, başkent Ankara’nın Sincan ilçesinde 1974 yılında inşa edilmiştir ve 2014 yılında yapılan çalışmalar sonucunda bugünkü görünümüne kavuşmuştur. Osmanlıspor’un önemli başarılara imza attığı Osmanlı Stadyumu gerek tasarımsal açıdan gerekse de özellikleri açısından geçmiş ve gelecek arasında […]

Ülkemizde bulunan stadyumlara göre oldukça farklı bir tasarıma sahip olan Osmanlı Stadyumu, taraftarları tarafından Osmanlı Kalesi olarak adlandırılmıştır. Osmanlı Stadyumu, başkent Ankara’nın Sincan ilçesinde 1974 yılında inşa edilmiştir ve 2014 yılında yapılan çalışmalar sonucunda bugünkü görünümüne kavuşmuştur.

Osmanlıspor’un önemli başarılara imza attığı Osmanlı Stadyumu gerek tasarımsal açıdan gerekse de özellikleri açısından geçmiş ve gelecek arasında bulunan bir köprü niteliğindedir. Tarihi motifleri ve gelişmiş teknolojisi sayesinde fark yaratan bu stat, taraftarlar ve halkın beğenisini toplamıştır.

Osmanlı Stadyumu Kapasitesi

Büyük müsabakaların oynandığı Osmanlı Stadyumu, 18.029 kişilik bir seyirci kapasitesine sahiptir. Loca sayısı 20 olurken loca koltuk sayısı da 200 olmaktadır. Ayrıca 130 kişilik bir protokol koltuk sayısına ve 720 VIP koltuk sayısına sahiptir. Engellileri vatandaşlarımızı da düşünen, Osmanlıspor 15 koltuğu engelliler için ayırmıştır. Basın için ayrılan bölüm ise 202 kişilik bir kapasiteden oluşmaktadır.

Osmanlı Stadyumu Özellikleri

Avrupa standartlarına göre yenilenen Osmanlı Stadyumu, 6 giriş kapısına sahiptir. Bu sayı sayesinde taraftarların giriş ve çıkışları oldukça kolaylaştırılmıştır. Ayrıca Osmanlı Stadyumu yerleşkesi içerisinde 4 nizami saha ve 55 odadan oluşan alt yapı tesisleri de bulunmaktadır. Büyük bir seyirci kapasitesine sahip olan Osmanlı Stadyumu, VIP otopark ile de 600 adet araca park imkanı sunmaktadır. Ayrıca açık otoparkı da bulunmaktadır.

Saha ölçüleri 105 metreye 68 metre olan stat, doğal çimden oluşturulmuştur. Tribün tavan ısıtmasına sahiptir ve bu sayede seyirciler soğuk havalarda oldukça ısınabilmektedir. Güçlü bir ışıklandırmaya sahip olan stat, saha içi ve dışı olmak üzere toplamda 190 kamera ile kontrol edilmektedir.

Açılır kapanır koltuklardan oluşmaktadır ve tribünlerin üzeri çelik konstrüksiyon – mebran ile kapatılmıştır. Yedek kulübesinde ise içten ısıtmalı koltuklar ve 4 adet masaj koltuğu bulunmaktadır.

Osmanlı Stadyumu Tasarımı

Tasarımı ile büyük bir beğeni toplayan Osmanlı Stadyumu, kale görünümüne sahiptir. Stadyumun etrafı surlarla çevrilmiştir ve girişlerde dev yeniçeri heykelleri bulunmaktadır. Bu özellikler onu Türkiye’nin ilk Tema Stadı yaparken dünyada bulunan 2 temalı stattan birisi de yapmaktadır. Stadyumun giriş bölümleri kale kapısı görünümündedir. Ayrıca dışarıdan bakıldığında kaleye benzeyen stadın maraton tribünün dış cephesi Ankara Beypazarı evleri görünümünde olmaktadır.

Osmanlıspor’a dair tüm bilgilere sayfamızdan ulaşabilirsiniz. osmanlı spor haberleri, gelişmeleri ve detayları gibi birçok konuya sayfamızda açık bir şekilde yer verilmektedir.