Marka Tecili Nedir?

» karma » Marka Tecili Nedir?

  Marka tescil tam anlamı ile bir markanın kişinin adına ya da firmanın adına onaylanması durumudur. Böylelikle şahıs ya da şirket olarak bakıldığı zaman; o isim o tanımlanan kişiye aittir. Bir başkası kullandığında, marka ismi koruma altında olduğu için kapatması istenebilir. Kapatmazsa ihtarname çekilir. İhtarnameye cevap vermiyor ise, hukuksal anlamda kapatma savası açılır. Ceza hukukunun […]

 

Marka tescil tam anlamı ile bir markanın kişinin adına ya da firmanın adına onaylanması durumudur. Böylelikle şahıs ya da şirket olarak bakıldığı zaman; o isim o tanımlanan kişiye aittir. Bir başkası kullandığında, marka ismi koruma altında olduğu için kapatması istenebilir. Kapatmazsa ihtarname çekilir. İhtarnameye cevap vermiyor ise, hukuksal anlamda kapatma savası açılır. Ceza hukukunun bir konusu olan bu durumda sonuçlanma, marka tescilini olan kişinin ya da şirketin lehine dönecektir. Böylelikle marka tescili kişinin ya da ismin koruma altına alınmasını ortaya çıkaran bir unsurdur. Bunu yapmak için, çeşitli patent ya da marka tescil alanında hizmet veren aracı şirketler ile çalışmak sizlere iyi gelecektir. Çünkü süreç ile şirketler ilgilenir. Sizin bir vekaletname hazırlamanız bu konuda yeterli bir durumdur. Ateş Patent firması olarak sizlere marka tescil hizmetlerinin yanında aynı zamanda Patent tescil hizmetlerini de sunmaktayız. Tasarım tescil alanında da kendinize ait tasarımlarınız firmamız güvencesi ile koruma altına alınacaktır.

 

Marka Tescili Ne İşe Yarar?

 

Marka tescili sizlerin bir markanın, logosunu ikonunu hepsi bir şekilde maksimum 10 yıllığına koruma altına almak anlamına gelir. Tür Patent Enstitüsü tarafından genel bir ibare olduğu için korumanız Türkiye geneli için geçerlidir. Yani bu marka size ait olur. Başka bir ilden bir kişi dahi aynı markayı ya da logoyu kullanamaz. Bu da kötü niyetli kişilerden kendi firmanızı marka ismi ile birlikte korumanız anlamına gelir. Sizler de marka tescil hizmetini talep etmeyi unutmayın.