Maltepe Otellerinde Müşteri Memnuniyeti

» karma » Maltepe Otellerinde Müşteri Memnuniyeti

Hizmet alanının en aktif parçalarından olan oteller için her zaman en önemli unsur müşteri memnuniyetidir.

Hizmet alanının en aktif parçalarından olan oteller için her zaman en önemli unsur müşteri memnuniyetidir. Güvenilir ve kaliteli bir hizmet sunabilen oteller ardında memnun müşteri bıraktığında çok kısa sürede ismini duyuracaktır.

Maltepe Otel olarak çalışan Macity Otel müşteri memnuniyetini benimsemiş ve bu doğrultuda hareket eden bir kurumdur. Her zaman en uygun fiyatlarla en kaliteli konaklama hizmetini sunmaktadır.

Sizlerde İstanbul içi tüm konaklamalarınız için macityhotel.com oteli tercih edebilirsiniz. Güvenilir ve kaliteli bir konaklama için online web sitesi üzerinden istediğiniz tarihler için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Maltepe Otellerinde Müşteri Memnuniyeti unsurları

Otel işletmelerinde müşteri memnuniyetinin önemi her geçen gün daha çok ortaya çıkmakta ve rekabet ortamında kalitenin ve müşteri memnuniyetinin yarattığı müşteri sadakatinin önemde oldukça artmaktadır. Maltepe otelleri müşterinin beklentilerini karşılayacak yüksek değerli ve performans sahibi ürün veya hizmetlere yönelir.

Müşteri memnuniyetini etkileyen faktörlerin anlaşılması, organizasyonun belirlenen belirtilen hedeflere ulaşmasını sağlayacak önemli bir anahtara ulaşması anlamına gelir. Maltepe otelleri müşteri memnuniyetini üç faktör ile değerlendirir. Bu unsurlar; beklentiler istekler ve algılanan performanstır: Performansın iki türlüsü bulunmaktadır. Nesnel ve algılanan performanstır. Nesnel performans ürün tasarımının istenilen özellikle uygun olması ile ilgilidir. Bununla birlikte müşteriden müşteriye değişkenlik gösterdiğinden diğer bir ifade ile farklılaştığından, nesnel performans yerine algılanan performans kullanılması daha doğru olur.