Küçük Göğüsler Özgüveni Düşüyor Mu?

» karma » Küçük Göğüsler Özgüveni Düşüyor Mu?

Toplumun oluşturduğu güzellik algısı sebebiyle kimi zaman kadınlar düşük benlik algısına kapılabilmektedirler. ‘Kadın dediğin…’ şeklinde başlayan cümlelerin sonu neredeyse her zaman bir kalıp yargısı ile sonlanmaktadır. Bu kalıplardan birisi de büyük göğüslere sahip olmanın cazibeyi ve çekiciliği artırdığı yargısıdır. Bu sebeple göğüsleri küçük olan kadınlar toplumun bu yaklaşımı sebebiyle özgüven düşüklüğü ve sosyal uyum noktasında […]

Toplumun oluşturduğu güzellik algısı sebebiyle kimi zaman kadınlar düşük benlik algısına kapılabilmektedirler. ‘Kadın dediğin…’ şeklinde başlayan cümlelerin sonu neredeyse her zaman bir kalıp yargısı ile sonlanmaktadır. Bu kalıplardan birisi de büyük göğüslere sahip olmanın cazibeyi ve çekiciliği artırdığı yargısıdır. Bu sebeple göğüsleri küçük olan kadınlar toplumun bu yaklaşımı sebebiyle özgüven düşüklüğü ve sosyal uyum noktasında zor zamanlar yaşayabilmektedirler. Yani göğüs küçüklüğünün sadece fiziksel bir olay olmayıp kadınlar psikolojik ve sosyal yönden de etkilediği kabul görmüş bir hipotezdir.

Küçük göğüslere sahip olmak kimi zaman genetik açıdan geçiş yaparken kimi zamanda yaş ilerlemesi, herhangi bir anomali sonrasında küçülme veya doğum sonrasında göğüslerde yaşanılan sarkmalarla ortaya çıkabilmektedir. Gelişen ve hızla ilerleyen teknolojiler ile artık büyük göğüsler hayal olmaktan çıktı. Estetik cerrahi yöntemleriyle göğüsleri büyütmek artık son derece kolay ve son yıllarda kadınlar arasında da oldukça popülerleşmekte. Yapılan araştırmalar meme büyütme operasyonlarına olgun kadınların yanı sıra genetik olarak küçük göğüslere sahip genç kadınlarda başvurmaktadır.

Meme büyütme operasyonu düşünen kişilerin kendilerine uygun meme büyütme yöntemi ve uygun meme boyutu için alanında uzman bir estetik cerrahtan bilgi alması, geniş bir alan taraması yapması son derece önemlidir. Güvenilir bir estetik cerrah bulma işleminden sonra meme büyütme operasyonu düşünen birçok kişinin aklına gelen ilk sorulardan birisi de ideal meme boyutunun ne olduğudur. Ancak standart bir meme boyutu olmadığı unutulmaması gereken önemli bir noktadır. Göğüs boyutu kişiye özel bir kavramdır ve en iyi sonuç kişi ve cerrahın karşılıklı iletişimi ile ortaya çıkmaktadır. İdeal göğüs boyutu belirlenirken öncelikle operasyonu talep eden kadının görüş ve istekleri dinlenmektedir. Sonrasında ise omuz ve göğüs ucu arası mesafe belirlenir. Bu mesafenin orta boylu kadınlarda 16-17 cm ve uzun boylu kadınlarda da 18-19 cm civarında olduğu belirlenmiştir. Sarkmış göğse sahip kadınlarda öncelikle göğüs dikleştirme işlemi gerçekleştirilir. Daha sonra kişinin isteklerine ve vücut yapısına en uygun meme büyütme operasyon yöntemi belirlenir.

Meme büyütme işlemi tek bir yöntemle yapılmamaktadır. Birden fazla yöntemle gerçekleştirilirken kadınlar arasında en popüler yöntemlerden birisi silikon protez yöntemidir. Eskiye kıyasla daha fazla gelişen teknoloji ile artık silikon protezler kişinin herhangi bir şikayeti olmadığı müddetçe firmalar tarafından ömür boyu kullanılabileceğine dair garanti edilmektedir. Silikonlarda ne gibi bir sorun ortaya çıkabilir sorusunun cevabı ise silikon yerleştirildikten belli bir süre sonra etrafında bir kapsülleşme meydana gelir ve bu kapsülde ortaya çıkabilecek herhangi bir sorun MR veya ultrason ile kolaylıkla görülebilmektedir. Silikonun kadınlar arasında bu kadar tercih edilmesinin temel nedeni kalıcılığı olsa da diğer yandan hamilelik ve doğum sonrası emzirme olayına herhangi bir engel oluşturmaması da son derece önemli bir rol oynamaktadır.