Köpeklerin Coronavirüsle İlişkisi

» karma » Köpeklerin Coronavirüsle İlişkisi

Köpeklerin Coronavirüsle ilişkisi uzun yıllardır bulunmaktadır. Yalnızca hayvanlarda görülen bir hastalık olduğu dönemlerde görüldüğü gibi günümüzde de köpeklerin Coronavirüs hastalığına yakalanması köpeklerin Coronavirüsle ilişkisi tarihçesini ifade etmektedir. Köpeklerde görülen bu hastalık oldukça ciddi ve yaşamsal bir tehdit oluşturan bulaşıcı Sars virüsünden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda dünyanın her yerindeki köpeklerde görülmekte olan bir hastalıktır. Köpeklerde görülen Coronavirüs […]

Köpeklerin Coronavirüsle ilişkisi uzun yıllardır bulunmaktadır. Yalnızca hayvanlarda görülen bir hastalık olduğu dönemlerde görüldüğü gibi günümüzde de köpeklerin Coronavirüs hastalığına yakalanması köpeklerin Coronavirüsle ilişkisi tarihçesini ifade etmektedir.

Köpeklerde görülen bu hastalık oldukça ciddi ve yaşamsal bir tehdit oluşturan bulaşıcı Sars virüsünden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda dünyanın her yerindeki köpeklerde görülmekte olan bir hastalıktır.

Köpeklerde görülen Coronavirüs mevsimsel bir hastalık olmamakla beraber hayvanlar arasında bulaşıcı olmaktadır. Özellikle köpekler arasında bulaşıcılığı oldukça yaygın olan hastalıklar arasında gösterilmektedir.

Coronavirüs Köpeklerden İnsanlara Geçer Mi?

Coronavirüsün köpeklerden insanlara geçmesi yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmamıştır. Köpeklerin kendi aralarında bulaştırıcılığı olan bu hastalığın insan ve hayvan arasında bulaştırıcılığı olmadığı bilinmektedir.

Coronavirüs hastalığının insanlara ilk geçmesi virüsün belirli yollarla değişime uğramasından kaynaklandığı için virüsün normal yapısında ise böyle bir riskin söz konusu olmadığı kanıtlanmış bir bilgidir.

Köpeklerde Coronavirüs Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerde Coronavirüs hastalığının anlaşılması sindirim sistemi belirtileri ile mümkün olmaktadır. Çünkü köpeklerde Coronavirüs solunum yolu değil sindirim sistemi ile ilgili bir hastalıktır. Bu nedenle belirtileri de sindirim sistemi yoluyla kendini göstermektedir.

Köpeklerin Coronavirüsle ilişkisi öncelikli olarak mide bulantısı ve kusma şeklinde belirtiler ile anlaşılmaktadır. Hastalığın bulaşma yolu da yiyecekler ya da temas aracılığıyla olacağı için doğrudan sindirim sistemini etkilediği bilinmektedir.

Coronavirüs hastalığına yakalanan köpeklerin sindirim sistemlerindeki bozulma nedeniyle uzun süreli olarak ishal olmaları söz konusu olduğundan kronik olarak halsizlik ve yorgunluk gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Bir köpeğin Coronavirüs olduğunun anlaşılması durumunda hızlı bir biçimde tedavi planlamasının yapılması gerekmektedir. Erken müdahale edilmediğinde ölümcül olabileceği bilinmektedir.

Köpeklerde Coronavirüs Bulaşıcı Mıdır?

Köpeklerde Coronavirüs bulaşıcılığı hayvandan hayvana olacak şekilde gerçekleşmektedir. İnsandan hayvana ya da hayvandan insana bir bulaşma olduğu bilgisi bulunmamaktadır.

Köpeklerin Coronavirüsle ilişkisi pandemi sürecinin çok daha öncesine dayandığı için günümüzdeki virüs bulaşıcılığıyla ilişkili olmadığı bilinmektedir. Bu nedenle hasta olduğu bilinen bir köpeğin beraber yaşadığı insanlara hastalık bulaştırması gibi bir durum söz konusu olmayacağından risk grubu içerisinde yer almadığı bilgisi bilimsel olarak açıklanmaktadır.

Eğitimli Köpekler Coronavirüs’ü Tespit Edebilirler mi?

Köpeklerin Coronavirüs tespit ettiği konusunda basında her ne kadar haberler yapılsa da şuan için köpeklerin insanlar üzerinde coronavirüs tespiti yaptıklarına dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Dünya’nın önde gelen köpek eğitimi merkezlerinde ve veteriner kliniklerinde çalışmalar sürdürülmektedir.

 

Positive Köpek Eğitim Akademisi A.Ş.

www.yerindekopekegitimi.com

Tel: 0554 190 01 96