Kolesterol Belirtileri

» karma » Kolesterol Belirtileri

Kolesterol belirtileri öncesinde kolesterolü karaciğerin ürettiği ve bu problem türünün kanda bulunan, yağa benzer beyazımsı madde olduğu söylenmelidir. O halde artık asıl konu olan kolesterol belirtileri noktasında bilgilendirme yapılabilir. Herkes için semptomları olduğundan söz edilemeyecek olan öyle ki daha çok kan testiyle ortaya çıkan kolesterol belirtileri noktasında öncelikle baş ağrısına dikkat çekilmektedir. Tabi her baş […]

Kolesterol belirtileri öncesinde kolesterolü karaciğerin ürettiği ve bu problem türünün kanda bulunan, yağa benzer beyazımsı madde olduğu söylenmelidir. O halde artık asıl konu olan kolesterol belirtileri noktasında bilgilendirme yapılabilir. Herkes için semptomları olduğundan söz edilemeyecek olan öyle ki daha çok kan testiyle ortaya çıkan kolesterol belirtileri noktasında öncelikle baş ağrısına dikkat çekilmektedir.

Tabi her baş ağrısında bu durumdan söz edilemese de bu durumun semptomlar arasında olduğu da unutulmamalıdır. Baş ağrısının yanı sıra göz etrafında oluşan yağ bezelerinden de bu ölçüde söz edilebilir.

Ciltte meydana gelen sarı lekeler, iştahsızlık ve halsizlik durumu, depresyon, ayak yanması, unutkanlık, aşırı derecedeki yorgunluk hisleri, ayak parmaklarındaki morarmalar, nefes darlıkları, solgun cilt ve göğüs ağrıları da kolesterol belirtileri arasında yer almaktadır.

Kolesterolü Yükselten Sebepler

Yukarıda semptomlarından bahsedilen kolesterolü yükselten sebepler nelermiş öğrenmek ister misiniz? O halde ilk olarak hayvansal gıdaların gereğinden fazla tüketilmesi durumunda aranılan nedenlerden birine ulaşmış olacaksınız. Tabi hareketsiz geçen yaşamın da bu konudaki etkisi büyüktür.

Genetik faktörlerden de kaynaklanabilen sebepler arasında stresin payı da inkâr edilemeyecektir. Yüksek tansiyonun ve zararlı olduğu bilinse de çoğu kişi tarafından kolayca vazgeçilemeyen sigaranın da söz konusu sebeplerden biri olduğu söylenebilir.

Tiroit salgısındaki azlığın ve şeker hastalıklarının da kolesterolü yükselten sebepler noktasında etkin rol oynadığı görülecektir. Tabi zararları saymakla bitmeyen obezite ile metabolik sendromları da unutmamak gerekir.

O halde kolesterolü yükselten sebepler kapsamında son olarak bulaşıcı kategorisinde yer alan hastalıklardan ve bolca tüketildiği görülen doymuş yağlarla trans yağlardan da söz etmek gerekir.

Kolesterolü Düşürme Yolları

Kolesterolü düşürme yolları hakkında bilgi sahibi olduğunuzda önleminizi de almış olacaksınız. O halde ilk olarak et ile ürünlerinden biraz olsun uzak durmaya çalışmalısınız. Bu ürünlerin yerine bolca sebzeyle meyve tüketmeniz yararınıza olacaktır.

Doktor tavsiyesiyle alınan ilaçların düzenli kullanılması gerekecektir. Periyodik egzersizler ve mümkünse günlük 1’er saatlik yürüyüşler kolesterolü düşürme yolları arasında yer alacaktır. Stresin birçok hastalıkta tetikleyici olduğu düşünüldüğünde bu konuda da etkin olduğu dolayısıyla kendisinden uzak durulmasını gerektirdiği unutulmamalıdır. Sigarayla alkolü bu noktada hayatınızdan çıkarmanız yararınıza olacaktır.

Baklagillere yönelmelisiniz. Paket abur cuburlar artık sizin evinize girmemeli. Buğday ekmeğini sofralarınıza davet etmelisiniz. Şeker miktarı yüksek olan gıdalardan kaçınmalısınız. Son olarak eğer fazla kiloluysanız kolesterolü düşürme yolları noktasında yapacağınız en doğru şeylerden biri de zayıflamak olacaktır.