Kırma Eleme Tesisi Nedir?

» karma » Kırma Eleme Tesisi Nedir?

Teknoloji ile birlikte iş sahalarına giren ve özellikle maden alanlarında büyük kolaylık sağlayan kırma eleme tesisleri, maden ocaklarından çıkan büyük boyutlu taşları kırmaya yarar. Kırma eleme yani konkasör tesisleri ile birlikte kırılan bu taşlar pek çok farklı iş kolu için ham madde olma özelliği taşımaktadır. Bu açıdan bakıldığında, konkasör tesislerinin sadece maden ocakları için değil […]

Teknoloji ile birlikte iş sahalarına giren ve özellikle maden alanlarında büyük kolaylık sağlayan kırma eleme tesisleri, maden ocaklarından çıkan büyük boyutlu taşları kırmaya yarar. Kırma eleme yani konkasör tesisleri ile birlikte kırılan bu taşlar pek çok farklı iş kolu için ham madde olma özelliği taşımaktadır. Bu açıdan bakıldığında, konkasör tesislerinin sadece maden ocakları için değil pek çok farklı iş kolu için de büyük önem taşıdığı söylenebilir. Pek çok farklı makinenin bir araya gelmesi ile oluşan konkasör tesislerinde kırma, eleme ve yıkama gibi pek çok işlem yapılmaktadır. Farklı makinelerden yararlanılarak yapılan bu işlemler, süre bakımından değişiklik gösterdiği için işlem sırasında farklı makineler kullanılabilir. Bu durumu etkileyen diğer faktörler ise konkasörlerin bulunacağı alan ve kırılacak taşların boyutları.

Konkasör tesisi, piyasada 2 farklı şekilde bulunan ve bahsettiğimiz gibi aynı işlevleri görseler de farklı seçenekler sunabilen tesislerdir. Sektörde yer alan bir konkasör tesisi çeşidi olan sabit konkasör tesisi, uzun soluklu işlerde tercih edilen bir kırma eleme tesisidir. Tesisi içerisinde yer alan pek çok makine ile uzun yıllar boyunca belirli bir bölgede kırma ve eleme işlemleri kolaylıkla yapılabilir. Bir diğer tür ise mobil konkasör olarak göze çarpmaktadır. Seyyar konkasör olarak da bilinen bu konkasör çeşidi, sabit konkasöre göre özellikle hareketliliği ile dikkat çeker. Sabit bir alanda iş yapmayan, farklı arazilerde hizmet veren şirketler bu konkasör çeşidini kullanmaktadır.

Mobil konkasör tesisleri, kırılıp elenecek taşların büyüklüklerine göre boyutsal olarak farklılık gösterseler de, amaç açısından aynı noktaya hizmet ederler. Granit, bazalt, andezit gibi son derece güçlü ve kırılması zor taşları, pek çok makine yardımı ile kırıp işlenmeye hazır hale getiren mobil konkasör tesisleri, özellikle yer kısıtlaması olmamasından dolayı kullanıcıya büyük avantajlar sağlar. Bu konkasör tesisi ile birlikte aynı zaman dilimlerinde farklı yerlerde yer alan taş ve maddeleri kolaylıkla ufak boyutlara getirebilirsiniz. Teknoloji ile kolaylık gelen özellikle inşaat sektörü ve madencilik için mobil konkasörler büyük önem taşımaktadır.