İstanbul Yarı Maratonu

» karma » İstanbul Yarı Maratonu

Her sene düzenli olarak dünyadaki tüm koşucular için özel hazırlıklarla gerçekleştirilen, bu yıl ise Vodafone sponsorluğunda 20 Eylül 2020 Pazar günü başlayacak olan İstanbul Yarı Maratonu, Tarihi Yarımada içerisinde, eşsiz İstanbul manzarası ile katılımcılarını bekliyor. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği kararıyla altın kategoriye yükseltilen maratonun tarihi ise çok uzun yıllar öncesine dayanıyor. Tarihler 1973’ü gösterdiğinde ilk […]

Her sene düzenli olarak dünyadaki tüm koşucular için özel hazırlıklarla gerçekleştirilen, bu yıl ise Vodafone sponsorluğunda 20 Eylül 2020 Pazar günü başlayacak olan İstanbul Yarı Maratonu, Tarihi Yarımada içerisinde, eşsiz İstanbul manzarası ile katılımcılarını bekliyor. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği kararıyla altın kategoriye yükseltilen maratonun tarihi ise çok uzun yıllar öncesine dayanıyor.

Tarihler 1973’ü gösterdiğinde ilk kez Tercüman Gazetesi’nin girişimiyle ortaya çıkan maraton fikri ancak 1979 yılına gelindiğinde Valilik, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Atletizm Federasyonu’nun ortak çalışmaları doğrultusunda Asya-Avrupa Koşusu adıyla başlatılmıştı.

Rekorlara Koşan Bir Maraton…

Üst üste altın kategorilere aday gösterilen ve özel amaçlar için de koşulan maratonun adı önceleri Avrasya Maratonu iken, 2013 yılında gelindiğinde ise bugünkü İstanbul Maratonu ismini aldı. 2019 yılında gerçekleşen katılım rekoruyla dünya çapında ilgi toplayan maratonda, bu yıl ise önceki yıllardan farklı olarak 10 kilometre yerine 2.5 kilometre olarak koşulacak.

Dünya Sağlık Örgütü’nün aldığı önlemler doğrultusunda yalnızca 2.500 kişinin, kayıt sırasına göre öncelik verilerek kabul edileceği maratonun son başvuru tarihi ise 7 Ağustos 2020 Cuma günü olarak kararlaştırıldı. Bu seneye özel olarak 65 yaş ve üzeri katılımcıların hijyen ve sosyal mesafe kuralları gereğince bizzat yer alamayacağı belirtilse de bu koşucuların, Virtual Run isimli sanal koşu uygulaması ile maratona katılabilmeleri için önümüzdeki günlerde duyuru yapılacak.

Kaynak: https://www.istanbulyarimaratonu.com/