ISO 14001 Çevre Kalite Yönetim Sistemi

» karma » ISO 14001 Çevre Kalite Yönetim Sistemi

ISO 14001 çevre yönetim sistemi belgelendirmesi aynı anda hem çevreyi korumanıza hem de yasal yükümlülüklerinizi yerine getirmenize ve markanızı güçlendirmenize yardımcı olacaktır. ISO 14001: 2015, çevre yönetim sistemi standartlarını belirler. Atık yönetimi maliyetlerini düşürmek ve çevreyi koruma konusunda kararlı olduğunuzu kanıtlamak istiyorsanız, ISO 14001 sertifikasına ihtiyacınız var demektir. Bu dünya çapındaki standardı uygulamak, kuruluşunuzun giderek […]

ISO 14001 çevre yönetim sistemi belgelendirmesi aynı anda hem çevreyi korumanıza hem de yasal yükümlülüklerinizi yerine getirmenize ve markanızı güçlendirmenize yardımcı olacaktır.

ISO 14001: 2015, çevre yönetim sistemi standartlarını belirler. Atık yönetimi maliyetlerini düşürmek ve çevreyi koruma konusunda kararlı olduğunuzu kanıtlamak istiyorsanız, ISO 14001 sertifikasına ihtiyacınız var demektir.

Bu dünya çapındaki standardı uygulamak, kuruluşunuzun giderek daha katı hale gelen çevre yasaları ve yönetmeliklerine uymasına ve ayrıca müşteriler ve diğer şirket paydaşlarına güven aşılanmasına yardımcı olacaktır.

ISO 14001 çevre belgelendirme, danışmanlık ve eğitimleri konularında uzman ve deneyimli kadroya sahip firmamıza burada bulunan https://www.adlbelge.com/ web adresinden kolayca erişebilirsiniz. Kuruluşunuz için uyumlu politikalar geliştirmeniz için ihtiyaç duyduğunuz tüm rehberlik ve gereksinimler sağlanacaktır.

O halde ISO 14001 nedir?

ISO 14001, Çevre Yönetim Sistemleri için Uluslararası ISO Standartıdır. Uluslararası Standardizasyon Örgütü olan (ISO) tarafından işletmelerin ve diğer kuruluşların çevresel etkilerini kontrol altına almalarına yardımcı olmak için hazırlanmıştır.

Herhangi bir sektörde, herhangi bir büyüklükteki herhangi bir işletme, ISO 14001 yapısal çerçevesini uygulayabilir ve çevre yönetim planlarının belgelendirilmesi için başvurabilir. Bu nedenle ISO 14001 çevre kalite yönetim sistemi dünyanın en popüler standartlarından biridir.

Bu standart, işletmelerin atıkları azaltmalarına, kaynak verimliliğini artırmalarına ve atık yönetimi maliyetlerini düşürmelerine yardımcı olabilecek bir çevre yönetim sistemi kurmalarına olanak tanır.

ISO 14001’in faydaları nelerdir?

İşletmeler, çevresel etkilerini azaltmak için müşterilerden, düzenleyicilerden ve hükümetlerden artan baskıyla karşı karşıyadır.

ISO 14001 sertifikası almak, kuruluşunuzun bu hedefe olan bağlılığını göstermenin en açık yoludur. ISO 14001 danışmanlarımız, mevcut yasal yükümlülüklerinizi yerine getirmenize yardımcı olmanın yanı sıra, işletmenizin çevre mevzuatındaki değişikliklere hazırlanmasına, maliyetleri düşürmesine ve çevresel itibarını güçlendirmesine yardımcı olabilir.

Süreçleri düzene sokmak için sağlam bir çevre yönetim sistemi kullanmak, şirketinizin rekabette öne çıkmasına yardımcı olur ve bu da satışların artmasına neden olabilir. Dahası, atık, enerji ve su tüketimini azaltarak şirketinizin tasarruf etmesine yardımcı olurlar.

Başarılı bir ISO 14001: 2015 çevre yönetim sistemi yürütmek ve çevresel etkisini azaltmak için işletmenizin izlemesi gereken süreçlerin olduğu kısımdır. Diğer bölümlerden farklı olarak, tüm alanlar işletmeniz için geçerli olmayıp sadece ilgili personel ve bölümleri kapsar.

Yönetim ekibinizin odaklanması, dahil olması ve sorumlu olması gereken alanlar için geçerli olup tüm çalışanların çevresel uyuma sahip ve farkında olmasını belirler.

Mümkün olan en iyi performansı sağlamak için insanlar, altyapı ve tesisler gibi kaynakların nasıl atanması gerektiği ve kaynakların etkin yönetim gibi olgular ele alınır.

ISO 14001 standardının son maddeleri çevre yönetim sisteminizin beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını, sisteminizin sürekli iyileştirilmesini nasıl sağlayabileceğinize dair beklentilerini paylaşmaktadır. Burası önemlidir çünkü olası bir puko döngüsünün son maddesi bu alanda yer almaktadır. Bu makale https://www.qmsuk.com/iso-standards/iso-14001 web sitesinden çevrilmiştir.