IPTV Nedir? Nasıl Çalışır? » Faydalı Bilgiler

» karma » IPTV Nedir? Nasıl Çalışır? » Faydalı Bilgiler

IPTV Türk halkı için henüz çok yeni bir terim olsa da aslında yıllardır kullanılan yaygın bir teknoloji. Endüstri analiz firması Digital TV Research’ün araştırmasına göre, IPTV fiyatları 2021 yılında aktif olarak ödeme yapan hane halklarının sayısı önümüzdeki beş yıl boyunca artarak büyüyecek. Asya Pasifik’teki büyük büyümenin 2016 sonunda 35 milyondan, bölgedeki 85 milyondan fazla abone […]

IPTV Türk halkı için henüz çok yeni bir terim olsa da aslında yıllardır kullanılan yaygın bir teknoloji. Endüstri analiz firması Digital TV Research’ün araştırmasına göre, IPTV fiyatları 2021 yılında aktif olarak ödeme yapan hane halklarının sayısı önümüzdeki beş yıl boyunca artarak büyüyecek.

Asya Pasifik’teki büyük büyümenin 2016 sonunda 35 milyondan, bölgedeki 85 milyondan fazla abone ile 2019 sonunda 155 milyonun üzerine çıkması bekleniyor. Raporda, Çin’deki abone sayısının on kat artması bekleniyor.

73 ülkede IPTV büyümesini kapsayan kapsamlı araştırma, usta endüstri araştırmacısı Simon Murray tarafından toplanan verilere dayanıyor; TV operatörlerine, ekipman üreticilerine, içerik sahiplerine, düzenleyicilere, endüstri birliklerine, yerel danışmanlara, bankalara ve daha pek çoğuna sorular sorularak yapılan araştırma şaşırtıcı. Rakamlar, yatırım, devletin sanayiye karşı tutumu, pazarın olgunlaşması ve ulusal ekonomik büyüme gibi çok çeşitli faktörleri dikkate alıyor.

Küresel IPTV penetrasyonu 2016 sonunda TV hanehalkının sadece% 2,6’sıydı ancak 2020 yılına kadar% 10,5’e çıkacak. IPTV penetrasyonu Asya Pasifik, Doğu Avrupa ve Batı Avrupa’da% 12’ye ulaşacak ve 2020’da nüfuz Kıbrıs’ta en yüksek seviyesine gelecek. (% 42).

Murray, “2020 yılına kadar ödeme yapan IPTV abonelerinin% 83’ü üçlü [TV, genişbant ve telefon hizmetleri],% 10’unu çiftli [TV ve genişbant] ve bağımsız TV aboneleri yalnızca% 7 olacak” dedi.

Peki IPTV Nedir?

İptv nasıl alınır, Bir TV izleyicisinin bakış açısından, IPTV çok basittir: TV programlarını, evinize çatı anteninden, uydu çanağı veya fiber optik kablodan giren yayın sinyallerini almak yerine, onları internet bağlantınızı kullanarak izlemenizi sağlar (neredeyse aynı anda indirilir ve oynatılır).

Bir yayıncının veya internet hizmet sağlayıcı şirketinin açısından ise IPTV biraz daha karmaşıktır. Kullanmak istediğiniz tüm videolar için gelişmiş bir depolama sistemine ve insanların istedikleri programları seçmelerine olanak tanıyan web tarzı bir arabirime ihtiyacınız var. Bir izleyici bir program seçtiğinde, video dosyasını akış için uygun bir biçimde kodlayabilmeniz, şifreleyebilmeniz ve sadece belirli kullanıclara kodu çözdürmeniz gereklidir. Ayrıca, sürekli olarak yüksek kalitede bir görüntü sağlamak için bunun nasıl yapılacağını da hesaplamalısınız ve ona göre bir altyapı oluşturmalısnız.