İnternet Üzerinden Online Eğitim Almak

» karma » İnternet Üzerinden Online Eğitim Almak

Dijitalleşen dünyanın en büyük getirilerinden biri olan online dünya ya da diğer bir adıyla çevrimiçi dünya bize pek çok alanda kolaylıklar sunmakta ve kendimizi geliştirmemiz için pek çok alternatif kapılar açmaktadır. Birey dijital dünyada sosyal ağlar aracılığı ile sanal ilişkiler kurup sosyalleşebileceği gibi online eğitimler ile pek çok farklı içerikte- konuda kendisini geliştirme ve kendisine […]

Dijitalleşen dünyanın en büyük getirilerinden biri olan online dünya ya da diğer bir adıyla çevrimiçi dünya bize pek çok alanda kolaylıklar sunmakta ve kendimizi geliştirmemiz için pek çok alternatif kapılar açmaktadır. Birey dijital dünyada sosyal ağlar aracılığı ile sanal ilişkiler kurup sosyalleşebileceği gibi online eğitimler ile pek çok farklı içerikte- konuda kendisini geliştirme ve kendisine yatırım yaparak değişik alanlarda bu programlar üzerinden eğitim alma imkânı bulmaktadır.

Alan ve mekan kısıtlaması bulunmayan online eğitimler, bireylere farklı buldukları, ilgi alanlarına giren ya da bilgi edinmek istedikleri çok çeşitli alanlarda eğitimler sunmaktadır. Ücrete tabii olan online eğitimlerin yanı sıra hiçbir ücrete tabii olunmayan online eğitimler de bulunmaktadır. Bu online eğitimlerin sonunda eğitime katılım belgesi ya da eğitimin başarı ile tamamlandığına yönelik eğitim sertifikası verilmektedir. Bir yetkinlik göstergesi kabul edilen bu online eğitim sertifikaları CV’ler için hem eğitim alınan ilgili alanda bilgi sahibi olunduğunu ortaya koymakta hem de bireyin çeşitli alanlarda kendisini geliştirme çabasında olduğunu, kendisine yatırım yaptığını ortaya koymaktadır.

İlgili konuda alanında uzman olan eğitimciler tarafından verilen eğitimler, çoğunluk ile ilgili eğitimcilerin belirlediği tarih ve saat aralığında online katılım sağlayarak canlı şekilde, interaktif olarak kimi zaman soru cevap biçiminde gerçekleşmektedir.  Bunun yanı sıra eğitim alan birey online gerçekleşen eğitimin kayıtlarını sisteme yüklendiğinde izleyerek eğitimde aktarılan bilgileri tekrar gözden geçirerek detaylıca öğrenebilmektedir. Eğitim sonunda eğitimde aktarılan içeriğin öğrenilmesini ölçmek amacı ile yapılan sınavda başarılı olması gerekmektedir.

Beceri ve yeteneklerin geliştirilmesine katkı sağlayan online eğitimler dışında üniversitelerin de online eğitim programları bulunmaktadır. Okulların kendilerine ait online eğitim sistemleri üzerinden öğrencilerin kimlik bilgisi ya da okul numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak ilgili ders öğretmenini çevrimiçi olarak görüp, dinleyebilirler. Derse ilişkin materyallerin de sisteme yüklenebildiği online eğitimlerde derse katılım sağlayan öğrenciler, sistemde katılımcı olarak görüntülenebilmektedir. Bunların yanı sıra online eğitimlerde eğitim alan öğrencilerin soru sorma, el kaldırma gibi imkanları bulunmaktadır. Online eğitim hakkında bilgi almak için birçok online eğitim veren site ve app bulmak mümkündür.

Online Eğitim Nedir?

Sanal eğitim, uzaktan eğitim, elektronik araçlar aracılığı ile eğitim, görsel eğitim, çevrimiçi araçlar aracılığı ile sağlanan eğitim gibi çeşitli adlandırmaları bulunan online eğitim, hakkında cevabı en çok merak edilen sorulardan biri de online eğitim nedir sorusudur.

Geleneksel eğitim sisteminde öğrenci ve öğretmenler aynı ortamda bulunarak yüz yüze iletişim gerçekleştirerek katılım sağlıyorken online eğitim sisteminde öğretmen ve öğrenciler aynı uygulama üzerinde belirlenen saatte ve tarihte internet ağı bağlantısı bulunan tablet, akıllı telefon ya da bilgisayar gibi araçlar ile derslerin gerçekleştiği eğitim sistemine online eğitim adı verilmektedir. Özellikle üniversitelerde verilen örgün, yüz yüze eğitimin yanı sıra online eğitimde sıklıkla tercih edilen bir eğitim çeşididir.

Bugün çok sayıda sektörde (üniversiteler, okullar, dersaneler, kurslar, kys’ler, iso’lar) adldestek.com gibi iso kalite eğitimleri gibi farklı türdelerdeki eğitimler online destek verilmektedir. Ayrıca kaynes.com farklı kalite eğitimleri tercih edilebilirler.

Online eğitimde dersler bilgisayar aracılığı ile aynı mekânda bulunma zorunluluğu olmadan, görüntü ve ses ile katılım sağlanan, sanal ortamda gerçekleşen, internet bağlantısı gerektiren, daha sonra işlenen dersin kaydını tekrar izleme imkânı sunan dijital dünyanın bilgi ve iletişim teknolojilerinde yarattığı değişim ve dönüşümün sonuçlarından biridir. Sanal sınıflarda gerçekleşen online eğitimler, ana akım eğitim düzenin reddedilemez bir parçası haline gelmiştir.

Online Eğitimin Avantajları Nelerdir?

MEB gibi Uzaktan eğitim olarak da adlandırılan online eğitim dijital dünyanın eğitim alanında en büyük nimetlerinden biri olarak kabul edilebilir niteliktedir. Geleneksel eğitim sisteminde zorunlu olan, aynı anda aynı fiziksel mekânda bulunmayı ve katılımın sağlama zorunluluğunu ortadan kaldıran online eğitim özellikle coğrafi koşullar ve durumlar sebebi ile katılım sağlayamamanın önüne geçmiştir.

  • Öğrencilerin kendi öğrenme hızlarına uygun olarak derslerde ilerlemesine olanak tanır.
  • Zaman ve mekân sınırlamasını ortadan kaldırarak gerekli olan internet ağ bağlantısı ve bilgisayarın bulunması ile istenilen zamanda ve istenilen mekânda eğitim alınmasını sağlamaktadır.
  • Ders materyallerine erişim konusunda bir sınırlama yoktur.
  • Video kaydının sisteme yüklenmesi ile ders içeriği tekrar tekrar izlenebilir.
  • Ayrıca ders materyallerinin online sisteme yüklenmesi ekonomik olarak ve ekolojik olarak tasarruf sağlamaktadır.
  • Ulaşım vb konularda zaman kaybı ortadan kalkmış olur.
  • Eğitime katılmak için internet bağlantısı olan bir akıllı telefon, bilgisayar ya da tablet yeterlidir.
  • Çalışma planını bireyin kendi programına göre ayarlama imkânı bulunmaktadır.
  • Çalışan ya da başka sorumlulukları olan bireyler online eğitim ile derslerden geri kalmaz.
  • Fiziksel olarak engeli bulunan ya da geleneksel eğitim sistemine katılım göstermekte zorlanabilecek öğrencilerinde eğitime katılmasını sağlayarak fırsat eşitliği yaratmaktadır.

Online Eğitimde Dersler Nasıl Gerçekleşir?

Online eğitim hakkında cevabı sıklıkla merak edilen sorulardan biri de online eğitim nasıl gerçekleşir sorusudur. Sanal sınıflarda gerçekleşen online eğitimlerin çeşitli modelleri bulunmakta ve uygulanmaktadır. Online eğitimler, eğitim veren kurum ve kuruluşların belirlediği yöntemler ile gerçekleşmektedir. Eş zamanlı eğitim olarak adlandırılan Senkron eğitim, ayrı zamanlı eğitim olarak da bilinen asenkron eğitim ve Hibrit eğitim olarak da bilinen karma eğitim olma üzere 3 farklı yöntem ile gerçekleşmektedir.

Eş zamanlı- senkron eğitimde internette oluşturulan sanal sınıflarda belirlenen tarih ve saatte öğretmen ve öğrenciler aynı anda katılım gösterir. Geleneksel eğitim sisteminin aynı anda aynı mekân bulunma düzeni senkron eğitim yönteminde uygulanmaktadır.

Sanal sınıfta canlı olarak gerçekleşen eğitime öğretmen haricinde öğrencilerin de görüntü ve sesle katılabilme imkânı bulunmaktadır.  Ders ilişkin olarak yararlanılan ders kitapları, kaynaklar, ders notları, sunumlar, video ve ses dosyaları gibi materyallerin sisteme yüklenerek öğrencilere sunduğu ve öğrencilerinde istedikleri yerde ve istedikleri zamanda arzuladıkları hızda ilerleme fırsatı olan online eğitim yöntemidir. Sanal sınıf bulunmamakta ve canlı olarak gerçekleşmemektedir. Bireysel çalışma alanı sağlamaktadır.

Online eğitim yöntemlerinden sonuncusu olan hibrit ya da karma eğitim yöntemi eş zamanlı gerçekleşen derslerden ve ayrı zamanlı gerçekleşen derslerden oluşan online eğitim yöntemidir. Diğer iki yöntemi içinde bulunduran hibrit eğitimde, eğitimin bir kısmı senkron bir kısmı asenkron olarak gerçekleşmektedir.

Online Eğitimde Sınav Sistemi Nasıldır ve Sınavlar Nasıl Gerçekleşmektedir?

Sanal sınıflarda çeşitli yöntemler ile gerçekleşen uzaktan eğitim, eğitim veren kurumların belirlediği farklı şekillerde gerçekleşmektedir.

Online eğitim sınavları eğitim veren kurum tarafından belirlenen tarihte ve belirlenen mekânda fiziksel olarak katılım sağlanarak gerçekleşebilir. Online eğitim sınav yöntemlerinden bir diğeri de eğitime ilişkin sınavın dersi veren öğretmen tarafından hazırlanmış açık uçlu ya da test sorularının sistem üzerine yüklenerek belirlenen tarih ve saatte dersi alan öğrenci tarafından cevaplanması yöntemidir. Bir diğer yöntem ise eğitimi verilen dersin sınavının belirlenen tarih ve saatte internet üzerinden sözü online olarak gerçekleştirilmesidir.

Online eğitim derslerinin sınavlarına yönelik olarak uygulanan bir diğer yöntem ise derse yönelik öğrenmeyi değerlendirme sistemi olarak sınav yerine derste öğrenilen bilgilere yönelik bir ödev ya da çalışma hazırlanmasıdır. Eğitim veren okullar ve kurumlar kendilerine uygun olarak belirledikleri sınav yöntemi ile ders başarısını ölçmektedir.