İmplant Sonrası İyileşme Süreci

» karma » İmplant Sonrası İyileşme Süreci

İmplant operasyonunun ardından yapılması gerekenler ve iyileşme süreci merak edilen konular arasındadır. İşlem sonrası, kişinin iyileşme süresi uygulanan implant çeşidine, işlemin ne kadar başarılı geçtiğine bağlıdır. İzmir implant alanında pek çok alanında yetkin doktor ile sürecin verimli geçmesini sağlar. Bunun dışında implant yaptıran kişilerin ameliyat sonrasında dişlerine iyi bakmaları, düzenli olarak fırçalamaları, ağız gargarası, diş […]

İmplant operasyonunun ardından yapılması gerekenler ve iyileşme süreci merak edilen konular arasındadır. İşlem sonrası, kişinin iyileşme süresi uygulanan implant çeşidine, işlemin ne kadar başarılı geçtiğine bağlıdır. İzmir implant alanında pek çok alanında yetkin doktor ile sürecin verimli geçmesini sağlar. Bunun dışında implant yaptıran kişilerin ameliyat sonrasında dişlerine iyi bakmaları, düzenli olarak fırçalamaları, ağız gargarası, diş ipi ve ara fırça kullanmaları da iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. İmplant sonrası iyileşme sürecini etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır.

İyileşme Sürecini Neler Etkiler?

  1. Yaptırılan İmplant Sayısı: Yaptırılan implant sayısı iyileşme sürecini önemli ölçüde etkilemektedir. İmplant sayısının az olması iyileşme sürecinin daha hızlı olmasını sağlarken aynı zamanda diş bakımı da bu konuda oldukça önemlidir. Tek implant işlemi yaptıran bir kişi ile birden fazla implant veya All-On-4 olarak bilinen implantları yaptıran kişilerin iyileşme süreci farklılık gösterir. Kısacası implant sayısının fazla olması süreci uzatmaktadır. İzmir implant işlemi sonrası iyileşme sürecinin doktor gözetiminde olması daha sağlıklıdır.

 

  1. Kemik Grefti: Kemik grefti implant operasyonu sonrasında bazı durumlar için mecburi olarak kullanılır. Kemik greftinin kullanılma nedeni ise implant işlemi uygulanan kişinin çene kemiğinin ağzındaki implantın sabitlenmesini sağlayacak kalınlıkta olmamasıdır. İmplant takıldıktan sonra yiyeceklerin çiğnenmesi durumu çene kemiğini baskılayan bir durumdur. Bu nedenle çene kemiğinin güçlü olması ve sorun çıkarmaması gerekir. Fakat işlemin uygulandığı bazı kişilerde çene kemiği yeterli kalınlıkta olmadığı için çiğneme konusunda problemler yaşanmaktadır. Kemik grefti sayesinde bu sorun ortadan kalkar. Kemik grefti işleminin uygulanması da prodesedürün iyileşme sürecini uzatmaktadır.

İyileşme Sürecinde Neler Yapılmalıdır?

  • İyileşme sürecini hızlandırmak ve acısız atlatmak için yapılması gereken en önemli şey implant işleminin yapıldığı bölge ile sürekli oynamamaktır. Bölgeyi rahatsız etmek hem geç iyileşmesine hem de acı vermesine neden olur.
  • Bu sürecin ilk adımı işlemin uygulandığı gece hafifi yumuşak bir fırça ile tüm dişleri temizlemektir. Süreç boyunca yumuşak fırça kullanılması da süreci olumlu etkileyecektir.
  • Ağız içinin tuzlu su ve uygun gargaralar ile düzenli olarak çalkalanması da iyileşme süreci boyunca yapılabilecekler arasındadır. İzmir implant klinikleri arasında sizin için en uygun olanı seçerek doktorunuzdan tedavi ile ilgili bilgiler talep edebilirsiniz.

Kaynak : https://disimplantturkiye.com/