• DOLAR
  5,8890
  %0,55
 • EURO
  6,5329
  %0,05
 • ALTIN
  294,89
  %0,78
 • BIST
  7,6666
  %0,02
ERKEN ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE DİL ÖĞRENİMİ

ERKEN ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE DİL ÖĞRENİMİ

Çocuğunuz doğduktan sonra konuşma becerisini geliştirmesini, sizinle veya çevresiyle iletişime geçmesini iple çekersiniz. Hatta eşinizle ‘önce baba diyecek’ veya ‘önce anne diyecek’ konusunda iddiaya girersiniz.

Küçük çocukların en heyecan verici dönemlerinden biri dil öğrenmektir. Onların telaffuz hataları sizin için endişe verici olabilir. Şimdi çok önemli olan bu dil öğrenme sürecinde; size çocuğunuzun dili etkin kullanabilmesi için bazı temel mekanizmaları, onun dil gelişimini nasıl destekleyebileceğinizi ve çocuğunuz sorun yaşıyorsa ne yapabileceğiniz konularında bilgi vermeye çalışacağız.

Konuşma, bilişsel ve sosyal olmak üzere dil gelişiminin üç temel bileşeni vardır. Bu üç temel bileşen etkili bir şekilde iletişim kurmak için birlikte kullanılmalıdır. Dil gelişimi çocuğun fiziksel büyümesi, her sene uzaması gibi değildir. Dil gelişimini oluşturan üç temel bileşenden bazıları gelişim gösterirken bazıları yerinde sayabilir. Buna örnek olarak herkesi gülümsemesine yol açan çocuğunuzun yaptığı telaffuz hataları gösterilebilir.

Konuşma, çocuğunuzun iletişim kurabilmesi için etkili bir şekilde inşa edip çalıştırması gereken sistem bileşenlerinden biridir. Konuşma, ses çıkışı veya iletişim kurmak için insanların çıkardığı sesleri ifade eder. Konuşabilmek için duyduğunuz sesleri çıkarmanız ve gerekli fiziksel hareketi ağınızla yapmanız gerekir. Çocukların telaffuz hatalarına artikülasyon hataları denir. Bu hata 8 yaşına kadar devam edebilir. Bazı harfleri belli bir yaşa gelmeden telaffuz edemeyebilirler.

Dil gelişimi aynı zamanda taklit, dikkat ve hafıza gibi bilişsel beceriler gerektirir. Yeni kelimeler öğrenmek için, çocuğunuzun duyduğu kelimeleri devamlı kullanması ve sözü edilen öğeyle ilişkilendirmesi gerekir. Çoğu çocuğun ilk yıllarında bu süreç otomatiktir. Çocuklar duyduklarını taklit ederek dil becerilerini geliştirirler. Çocukların güçlü anlamları olan kelimeleri taklit etme eğilimleri daha yüksektir.

Dil yeteneğinin gelişmesi için sosyal ortam da önemli bir etmendir. Kelimelerin başkaları tarafından kullanımı, kullanırken karşı tarafın vermek istediği anlam, o kelimeye canlandırır. Çocuklar konuşulanları önce dinlemeye, sonra anlam çıkarmaya ve en son anlamlandırmaya sahip özellikler ile dünyaya gelirler. Sosyal ortamda dil yeteneği için esas noktayı birçok bileşeni içeren “dikkat” oluşturur. Dikkatli dinleyen bir çocuk söylenilenden; sosyal ipuçları olan ses tonu, jest ve mimikler ile anlam çıkartır.

Çocukların öğrenim yeteneklerinin en büyük tetikleyicisi etrafındaki her obje ve insan ile etkileşime girmek olduğu için ezber ile dil yeteneği geliştirmeye çalışmak kelime kartları ile öğretmek hem çocuk hem de ebeveynler için zorlayıcı ve çoğu zaman gereksiz bir faaliyet olacaktır. Çocuğunuzun dil yeteneğinin gelişmesi için yapabileceğiniz en basit ama en etkin yöntem önce onunla konuşmak ve o konuşurken onu dinlemek olacaktır. Bunun için özel bir zaman yaratmanıza bile gerek yok beraber paylaştığınız günlük aktiviteler esnasında onlar ile konuşabilirsiniz. Onlar konuşurken de gerçekten dinlediğinizi onlara hissettirmelisiniz. Etkin dinleme ile hatalarını düzeltme konusunda bir endişe duymanıza da gerek yoktur. Siz de doğru ifade ve kelimeleri seçerek konuşmaya dikkat etmelisiniz. Karşılıklı etkin iletişim sayesinde çocuklar konuşmayı, tekrar etmeyi ve kendi konuşmalarındaki yanlışları düzeltme becerilerini geliştirmiş olurlar. Çocuklarınıza kısa masallar anlatmak istiyorsanız https://www.bizimkolej.com/blog/kisa-masallar-ile-tatli-ruyalar sayfasını ziyaret edin ve faydalanabileceğiniz birçok masalla karşılaşın.

Bütün bu noktalar değerlendirildiğinde dil gelişiminin ne kadar karmaşık ve farklı aşamalar içerdiği görülebilir. Bir gecede çocuğunuzun ummadığınız yeni kelimeler konuşmasına siz bile şaşırabilirsiniz.

Çocuğumun Dili Konusunda Endişeliysem Ne Yapmam Gerekir?

Çocuğunuzun dil gelişimi konusunda desteğe ihtiyacı varsa öğretmenine veya bakıcısına konu hakkında bilgi vermelisiniz. Öğretmen veya bakıcıların çocukların konuşmasını dinleme konusunda deneyimleri vardır ve çocuğunuzun dilinin yıl boyunca nasıl geliştiği konusunda sizi bilgilendirirler. Çocuk doktorunuzla konuşmak ve çocuğunuzun işitmesini test ettirmek de önemlidir. Çocuğunuzun konuşma konusunda endişeleriniz varsa işitme testleri her zaman ilk hareket şekli olmalıdır. Çocuğunuzun hangi okulda eğitim almasını istiyorsanız https://www.bizimkolej.com/ adresinde size sunulan okulları tek tek inceleyebilir ve size uygun olanı seçebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

İzmit escort