E-Sigara Karşıtlarının Sığındıkları 7 Bahane

» karma » E-Sigara Karşıtlarının Sığındıkları 7 Bahane

Elektronik sigara veya bilinen diğer bir adıyla e-sigara, tamamen zararsız bir ürün değildir. Bugün farklı aromalarla zenginleştirilmiş e likit içerikleri ile birlikte kullanılan e-sigara modelleri genellikle eğlence ve hobi amaçlı kullanılıyor olsalar da aslında presnip olarak sigara bağımlılığından kurtulmak için kullanılan nikotin bandı veya nikotin sakızı gibi ürünlerden çok da farklı değillerdir. Bildiğiniz gibi NRT […]

Elektronik sigara veya bilinen diğer bir adıyla e-sigara, tamamen zararsız bir ürün değildir. Bugün farklı aromalarla zenginleştirilmiş e likit içerikleri ile birlikte kullanılan e-sigara modelleri genellikle eğlence ve hobi amaçlı kullanılıyor olsalar da aslında presnip olarak sigara bağımlılığından kurtulmak için kullanılan nikotin bandı veya nikotin sakızı gibi ürünlerden çok da farklı değillerdir. Bildiğiniz gibi NRT yani “Nicotine Replacement Theraphy” yani “Nikotin Edindirme Terapisi” olarak da bilinen bu tedavi şekli temelde sizin nikotin ihtiyacınızı karşılayarak sigaradan uzak durmanızı hedeflemektedir. E-sigara cihazları ile ilgili bu aşikar olan durumlara karşın yine de pek çok kişi sigara bağımlılığını 7/10 oranında ortadan kaldıran bu ürünlere karşı çıkmaktadırlar. Peki e-sigara karşıtlarının bu çıkışlarındaki dayanak noktaları nelerdir? İşte e-sigara karşıtlarının sığındıkları 7bahane…

1.E-Sigara Sağlığa Zararlıdır

Bu ifade tamamen doğru olmakla birlikte e sigara ile ilgili tüm gerçekleri tam olarak yansıtan bir ifade sayılmaz. E-sigara sağlığa zararlı mıdır? Evet! Ancak unutmayın ki e-sigara, sigara bağımlılığını ortadan kaldırmak için üretilen bir üründür ve bu ürünle sigarayı bırakanların sayısı dünya genelinde oldukça fazladır. Buna ek olarak e-sigara standart tütün sigarasından çok daha az zararlı olan bir üründür ve bu yüzden pek çok kişi tarafından tercih edilir.

E-sigara bir nikotin ürünüdür. Nikotin genellikle standart sigaraların kanser yapmasındaki esas madde olarak biliniyor olsa da aslında bu yanlıştır. Evet nikotin, kan basıncını arttırır, damar çeperlerine yapışarak damar tıkanıklığına neden olabilir. Ancak kanserorjen maddeler genellikle tütünün yanmasıyla ortaya çıkan diğer kimyasallarla ilgilidir. E-sigara bu kimyasalların oranını yok denecek kadar aza indirir. Buna ek olarak nikotini 0 olan e-likit içerikleriyle de e-sigara kullanabileceğinizi unutmayın.

2.E-Sigara Patlar!

Tütün üreticilerinin sizleri yanılttığı bir nokta var. Bataryası bulunan her elektronik cihaz ki bunlara cep telefonlarından dizüstü bilgisayarlara kadar pek çok ürün dahildir, patlama riski taşır. Eğer inanmıyorsanız internette Samsung galaxy Note 7 adı ile bir araştırma yapın ve firmanın ne gibi sorunlarla karşılaştıklarına bir göz atın.

Peki e-sigara patlar miti nereden ortaya çıktı? E-sigara cihazlarının ilk modelleri mekanik mod olarak da bilinen ve watt ayarının manuel (elle) yapıldığı modellerdi. Bu modeller uygunsuz kullanım sonucu patladılar ve kamuoyu bu olayı hemen her e-sigara için geçerli bir hale getirdi. Bugün son model e-sigara cihazları da patlama riski ile karşı karşıya omakla birlikte e-sigara cihazlarının patlama oranları milyonda 3 – 4’ ü geçmez. Günümüzdeli e-sigara cihazlarının patlama nedenleri arasında ise sahte pil ve uygunsuz kullanım gibi unsurların geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

3.E-Sigara, Sigaradan Farksızdır Çünkü Adında “Sigara” Geçiyor

Aslında e-sigara veya elektronik sigara tıpkı elektronik nargile gibi ülkemizdeki tedarikçi ve satıcılar tarafından konulmuş olan bir isimdir. Normalde buhar anlamına gelen “vape” “vaping device” ve “vapor” gibi isimlerle anılan bu cihazlar sigaranın aksine sizlere zararlı kimyasallar olmadan nikotin sağlarlar. Yani e-sigara, geleneksel sigaradan farklı bir ürün olmasının yanında sadece nikotin ürünü olduğu için “sigara” kelimesi kullanılarak anılır.

4.E-Sigara En Az Sigara Kadar Masraflıdır

E-sigara geleneksel sigaradan daha az zararlı olmasının yanında aynı zamanda sigaradan çok daha az masraflı olan bir üründür. Eğer günde ortalama bir paket sigara içen biriyseniz bir e-sigara cihazı edinerek bu cihazların geleneksel sigaradan nasıl daha az zararlı ve ekonomik olduğunu kendiniz de görebilirsiniz.

5.E-Sigara Ve E-Likit İçerikleri Tam Olarak Bilinmiyor

Bu da yanlış bir önermedir. ilk olarak e-sigara ve e-likit içerikleri dünya için büyük bir iddiaya sahiptir: sigarayı bıraktırmak ve – veya insan sağlığı için zararlı olan geleneksel sigaranın yerini almak. Bu yüzden gerek ülkemiz gerekse dünyadaki tıp çevreleri e-sigara konusuna hassasiyetle eğilmekte bu cihazı yoğun olarak araştırmaktadırlar.

Araştırmaların sayı ve çapındaki yoğunluk, e-sigara veya e-likit denilen ürünlerin içeriğinin tam olarak saptanmasına neden olmuştur. Bugün e-sigara olarak bilinen cihazların temelde e-likit içeriklerini aldıkları enerji ile buharlaştıran bir cihaz olduğu ve temelde coil, atomizer, tank, gövde ve batarya gibi evrensel kısımlara sahip olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Aynı durum e-sigara cihazlarında kullanılan e-likit ürünleri için de geçerlidir.

6. E-Sigara Sigara Bağımlığını Önlemez

Bu da kısmen doğru bir önerme olmakla birlikte istatistiksel olarak doğru değildir. Günümüzde özellikle İngiltere’ de yapılan araştırmalar e-sigara kullanan her 10 kişiden yedisinin sigarayı bıraktığını göstermektedir. Eğer e-sigaranın sigarayı bırakmak için bir araç olduğunu kavrayamamış ve iradesi zayıf biriyseniz pek tabii ki e-sigara geleneksel sigara kullanmanızı engellemez.

7. Piyasada Çok Sayıda Sahte E-Sigara Ve E-Likit Var

Bu da kısmen doğru olan bahane – önermelerden bir tanesidir. Ancak her sektörde olduğu gibi işini iyi yapan e-sigara tedarikçileri de yok değil. Örnek mi? Örneğin elektroniksigarashop.org adresi bu tipteki sitelerden bir tanesi. Sitede bir e-sigara kullanıcısının ihtiyacını duyduğu her ürünü hesaplı fiyatlarla bulabilirsiniz.