Dora Tercüme ile Noter Onaylı, Evrak Tercümesi

» karma » Dora Tercüme ile Noter Onaylı, Evrak Tercümesi

    Herkes tarafından bilindiği gibi noter onaylı evrak tercüme işlemleri noterde yemin onayı çıkarmış yeminli tercümanlar tarafından yapılması zorunlu olan tercümelerin noterler tarafından da onaylanması işlemi adına denir. Bazı resmi kurumlarda tercüman büroları ile onaylanmış olan yeminli çevirileri kabul ederken, bazı kurumlarda da mutlaka noter onaylı resmi evrak tercümeleri istenmektedir. Burada yurt dışında yer […]

 

 

Herkes tarafından bilindiği gibi noter onaylı evrak tercüme işlemleri noterde yemin onayı çıkarmış yeminli tercümanlar tarafından yapılması zorunlu olan tercümelerin noterler tarafından da onaylanması işlemi adına denir. Bazı resmi kurumlarda tercüman büroları ile onaylanmış olan yeminli çevirileri kabul ederken, bazı kurumlarda da mutlaka noter onaylı resmi evrak tercümeleri istenmektedir. Burada yurt dışında yer alan kurumlarda da aynı şekilde noter onaylı resmi evrak tercümeleri istenmektedir. Elbette noter onaylı resmi evrak tercümelerinin yurt dışı ülkelerinde geçerli olması için apostil onayı yani , Dışişleri Bakanlığı tarafından onayı ve ilgili ülkenin büyükelçilik / konsolosluklarınında onayı gerekmektedir.

 

Noter Onaylı Evrak Tercümesi Fiyatları

Dora Tercüme ile Noter Onaylı Evrak Tercüme fiyatları ile ilgili olarakta net bir rakam söylemek zordur. Çünkü noterlerde hesaplamalar yaparken birçok kriter göz önüne alınmaktadır. Mesela noter onayı yapılacak olan tercüme sayfalarında yazı yoğunluklarının çok olması durumunda ise noter onay fiyatı da artış göstermektedir. Bir çeviri sayfasında yaklaşık 1000 karakter ile 1500 karakter arasında yazı olması durumlarında noter onay ücreti 300 TL’ye kadar çıkabilmektedir . Ayrıca sıra kağıt sayısı durumu da tercümelerin noter onayı fiyatlarının hesaplamasında da etkilidir. Örneğin 2 sayfalık bir çevirinin arkası boş kalacak biçimde iki ayrı kağıda basılması koşullarında resmi evrak noter onay ücretlerinde artıracaktır. Fakat bu iki sayfalık kağıdın önüne yahut arkasına yazdırılması durumunda da noter onay ücreti daha maliyetli olacaktır. Noter onaylı resmi evrak çeviri ihtiyaçının en çok olduğu iller sırasıyla ;Ankara, İstanbul ve İzmir işleri gelmektedir. Bu illerin tercüme ihtiyaçları durumunda da ekonomik koşullar ve de nüfus oranı ile aynı orantılıdır.

 

Neden Dora Tercüme İle Noter Onaylı Evrak Tercümesi?

Dora Tercüme Noter Onaylı Evrak Tercümesi ile noter onaylı evrak tercüme yaptırmak isteyen kişilerin ilgili tercüme bürosu olan bizimle iletişime geçtikleri takdirde tercüme bürosu olarak tüm işlemlerinizi tamamlar ve de noter tarafından onaylanan resmi belgeleri sizlere teslim eder.

 

Diğer illerde de yapılan noter tasdikli tercüme işlemlerimizde aynı şekildedir. Yeminli tercümanlarımız tarafından yapılan tercüme işlemleriniz anlaşmalı noterimiz tarafından da onay aldıktan sonra sizlere teslim edilir. Ayrıca dilerseniz bu onay işlemlerinizi noterde kendinizde yaptırabilirsiniz. Fakat bu durumda da yapılan bu tercümeleri her noterde onaylatılamaz. Çünkü, her tercümanın ve de tercüme bürosu olarak bizim kayıtlı olduğumuz bir ya da birkaç noter bulunmaktadır . Bu sebeple de yalnızca tercümanlarımızın yemin zaptı almış oldukları ve de tercüme büromuz da kayıtlı olan noterde bu onay işlemlerinizi kendiniz de yaptırabilirsiniz.