Diş Dolgusu Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

» karma » Diş Dolgusu Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dişlerin çürümesine neden olan birçok etmen bulunmaktadır. Kartal diş kliniği doktorlarına göre en sık rastlanılan durum dişlerin düzenli fırçalanmamasıdır. Çürüyen dişin birçok yan etkisi bulunmaktadır. En basitinden arı oluşturması muhtemel karşılanmaktadır. Çürüyen dişin çekilmesi istenilmiyorsa kesinlikle dolgu yapılmasında fayda bulunmaktadır.   Diş çürüklerinin erken tanısı için güvenilir kurumlara diş muayenesinin yapılması şarttır. Bu güvenilir kilinkilerden […]

Dişlerin çürümesine neden olan birçok etmen bulunmaktadır. Kartal diş kliniği doktorlarına göre en sık rastlanılan durum dişlerin düzenli fırçalanmamasıdır. Çürüyen dişin birçok yan etkisi bulunmaktadır. En basitinden arı oluşturması muhtemel karşılanmaktadır. Çürüyen dişin çekilmesi istenilmiyorsa kesinlikle dolgu yapılmasında fayda bulunmaktadır.

 

Diş çürüklerinin erken tanısı için güvenilir kurumlara diş muayenesinin yapılması şarttır. Bu güvenilir kilinkilerden biri olan Kartal diş kliniği alanında uzman personellerden oluşmuştur. Çürüyen dişe en kısa zamanda müdahale edilmesi sadece dişin kurtarılmasına neden olmaz. Aynı zamanda yoğun kokunun ve diş ağrılarının da önüne geçilmesine fayda sağlar. Çürümüş dişlerin temizlenmesi için birçok yöntem vardır. Öncelikle çürümüş alanın temizlenmesi gerekir. Temizlenen alanın yerine kesinlikle dolgu yapılmasında fayda vardır.

 

Aksi takdirde bir tür boşluk oluşacağı için yeme anında ve soğuk havalarda sızlamayla karşılaşılabilir. Eğer çürük dişin kurtarılması güçleşmişse kanal tedavisine başvurulmasında fayda vardır. Diş çürüğünün ilerlemesi diş köküne kadar ilerlemesi halinde bu tedavi yöntemine başvurulması şarttır. Dolgu tedavisi kırık ve çürük dişlerden ziyade çatlak ve kırık dişlere de yapılmaktadır.

 

Çünkü dişin çatlaması ve kırılması durumlarında çürümeler ve kararmalara oluşabilir. Dişlerde meydana gelen kırılma ve çatlamaların nedenleri arasında en sık karşılaşılan durum çarpmalar olmaktadır. Ardından karşılaşılan en sık durum ise tırnak yeme alışkanlığıdır.

 

Amalgam Dolgu Nedir?

 

Halk arasında bilinen adı gümüş dolgu olarak geçmektedir. Kartal diş kliniği yetkililerince en çok kullanılan malzemelerden olmuştur. Bu tür dolgular yüz elli yıldan fazla kullanılmaktadır. Halka arasında yaygın inanışlardan biride amalgamın zararlı olduğu düşüncesidir. Fakat bu işlemin her hangi bir zararı bulunmamaktadır. Dolgu içerisindeki civanın insan sağlığına her hangi bir zararının olduğu tespit edilmemiştir.

 

Diş Dolgusu Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Öncelikle dolgu yaptıracağınız kurumun seçimini özenle ve aile doktorunuza danışarak yapmalısınız. Yanlış dolgu işlemleri hem size hem de sağlığınıza zarar verebilir. Uygun yapılmayan dolgular yemek yeme esnasında dahi kolayca düşebilir. Bu durumda hem maddi hem de manevi açıdan size zararı dokunur. Bu tür durumlarla karşı karşıya gelinmemesi için dikkatli olunmalıdır.