Çocuğum Yalan Söylüyor. Ne Yapmalıyım?

» karma » Çocuğum Yalan Söylüyor. Ne Yapmalıyım?

    Çocuklarda söylenen yalan kavramları yetişkinlerden biraz daha farklı olabilmektedir. Çocukların hayal dünyası gelişmiş olduğundan ve dünyayı daha yeni yeni kavramaya çalıştıklarından bazen deneme ve yanılma yoluyla öğrenme yaşarlar. Maalesef ki bazen bu öğrenmeler içerisine yalanda girmektedir.   İzmir pedagog, 3 yaşına kadar olan çocukların hayal ile gerçeği birbirinden ayırt edemediğine dikkat çekmektedir. Bu […]

 

 

Çocuklarda söylenen yalan kavramları yetişkinlerden biraz daha farklı olabilmektedir. Çocukların hayal dünyası gelişmiş olduğundan ve dünyayı daha yeni yeni kavramaya çalıştıklarından bazen deneme ve yanılma yoluyla öğrenme yaşarlar. Maalesef ki bazen bu öğrenmeler içerisine yalanda girmektedir.

 

İzmir pedagog, 3 yaşına kadar olan çocukların hayal ile gerçeği birbirinden ayırt edemediğine dikkat çekmektedir. Bu durumda da hayal içerisinde olan bir şeyin gerçekmiş gibi anlatması bu çocuğun yalan söylediği anlamına gelmez. Çünkü hayal dünyasında gördüğü şeyleri abartılı bir şekilde anlatmaya ve birazcıkta üzerine eklemeler yaparak anlatma yoluna başvurabilirler. Bu durum için ailelerin endişe etmesine gerek yok çünkü 5 yaşından itibaren bu düzelecektir.

 

Çocuklar ne tip yalanlar söyler?

 

İzmir psikolog, çocuklarda en çok görülen yalanın ailelerden gördüğü ve örnek aldığı yalanlar olduğunu ifade etmektedir. Öyle ki çocuk babasının söylediği bir yalanı gördüğünde bunu hemen modelleyip kendisi de bu yalanları kullanabilmektedir.

 

Mesela İzmir aile terapisti, çocuklarda patolojik yalanlarında olduğunu dile getirmektedir. Bu yalan türü dürtü kontrol bozukluğu olan çocuklarda görülmektedir. Aynı zamanda ergenlerde de sık sık gördüğümüz aykırı durum yalanlarıdır. Bu yalanların bir amacı veya herhangi bir sebebi de yoktur. Tamamıyla çocuğun içinde bulunduğu reddetme, istememe ve benzeri olumsuz duyguları içinde barındırmasından kaynaklanmaktadır. Aynı konuya İzmir çocuk psikoloğu da dikkat çekmektedir.

 

Patolojik yalanlar içerisinde çocukta dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi bozuklukların etkisi de olabilmektedir.

 

Aybros Psikoloji çocukların yalan söylediği ve bu durumu abartığı durumlarda başvurmanız gereken merkezlerden biridir. Bu sayede çocuğunuz yalanlardan kurtulabilir ve yalansız bir hayat sürebilirsiniz. Çünkü çocukta yalanı asıl tetikleyen şeyin ne olduğu merkezimizce tespiti yapılarak çözümler gerçekleştirilir.