Ceviz Fidanı Dikerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

» karma » Ceviz Fidanı Dikerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ceviz, çok faydalı ve besleyici bir besin kaynağıdır. Günümüzde birçok uzman, ceviz tüketmemiz gerektiğini söylüyorlar. Bazı hekimlere göre ise, ekmek yerine ceviz yememiz gerektiğidir. Tok tutan br özelliğe sahiptir. Ayrıca saç ve cilt sağlığı için, ayrı bir önem teşkil eder. Ceviz Fidanı Üretimi Ceviz fidanı üretimi de meşakkat isteyen bir yoldur. Ama sonu güzeldir. Ceviz, […]

Ceviz, çok faydalı ve besleyici bir besin kaynağıdır. Günümüzde birçok uzman, ceviz tüketmemiz gerektiğini söylüyorlar. Bazı hekimlere göre ise, ekmek yerine ceviz yememiz gerektiğidir. Tok tutan br özelliğe sahiptir. Ayrıca saç ve cilt sağlığı için, ayrı bir önem teşkil eder.

Ceviz Fidanı Üretimi

Ceviz fidanı üretimi de meşakkat isteyen bir yoldur. Ama sonu güzeldir. Ceviz, yapısı gereği birçok bölgede yetişebilir. Öyle diğer bitkiler gibi narin değildir. Aşılı ceviz fidanı olarak en çok tercih edilen tür, chandler ceviz fidanıdır. Bunun sebebi ise, genç yaşta meyve verir ve bu meyveler çok kalitelidir. Üreticiyi zaman bakımından tasarruf sağlar. Çok soğuk iklim bölgelerinde, bu tür pek yetişemez. Çünkü soğuk iklim bu türe uygun değildir. Meyvesi tamdır, ağacın boyu epey uzundur.

Aşılı Ceviz Fidanında Üretici İçin En İyi Tür Hangisidir?

Kendi bahçesinde üretim yapmak isteyen üreticiler için en ideal ürün, chandler ceviz fidanı çeşididir. Bu tür çok soğuk iklimlere uyum sağlayamaz. Verimlilik açısından oldukça iyidir. Bahçenizde ceviz fidanı yetiştirirken, yüksek verim almak istiyor iseniz en ideal ürün seçimi olacaktır. İşini büyütmek isteyen üreticiler de bu ürünü tercih ediyorlar. Köken olarak Amerikan’dır. Fidan açık köklü olarak dikildikten 5 yıl sonra en verimli çağına erişir. Girişimciler, bu ürünü genellikle tercih ederler. Açık köklü ceviz fidanı dikim sezonu kasım ayında başlar mart ayında sona erer. Yılın 12 ayı dikilen tüplü ceviz fidanları ise mart ayından itibaren yeni yerlerinde dikime hazır olur. Yaz aylarında da tüplü fidan dikilebilir mevsimi değerlendirebilirsiniz.

Dikerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ceviz fidanı yetiştiriciliğinde, bazı hususlara dikkat etmekte fayda vardır:

  • Dikilecek olan fidan eğer aşısız ise, meyve vermesi için en az 10-15 yıl beklemeniz gerekir. Bu ciddi bir zaman kaybıdır.
  • Kış aylarında diktiğiniz fidana, bahar aylarında kalem aşısı yaptırmanız gerekir.
  • Aşılı olarak dikilen ceviz fidanları, hemen hemen 2 yıl sonra hepsi kaliteli meyve vermeye başlar.
  • Aşılı ceviz fidanı çeşitleri olarak, tercih edilen tür chandler fidanıdır.

Eğer bahçenizde yetiştirdiğiniz üründen güzel bir verim almak istiyor iseniz, bulunduğunuz bölgenin iklim türüne ve bitki örtüsüne çok çok dikkat etmelisiniz. İklimine uygun olmayan ceviz fidanlarından, beklediğiniz verimi bulamazsınız. Ceviz fidanları dikilirken, aralarındaki mesafelere dikkat edin. Her yıl düzenli olarak fidanınızın budamasını yaptırmaya özen gösterin. Sizde internette kısa bir araştırma yaparsanız yukarıdaki bilgilerin doğruluğunu teyid edebilirsiniz. Ayrıca Güven Fidancılık firmasından da chandler ceviz fidanı hakkında bilgi alabilirsiniz. Firmaya web sitesi www.guvenfidancilik.com adresinden hemen ulaşabilirsiniz.